Opowiadania wymagane na egzaminie ósmoklasisty z reguły dotyczą zdarzeń związanych z bohaterami literackimi z lektur obowiązkowych.
Zanim przystąpisz do pisania opowiadania twórczego, sporządź w brudnopisie plan pracy.
Ustal, czy:
- narrator będzie pierwszoosobowy czy trzecioosobowy;
- pamiętasz wszystko na temat realiów charakterystycznych dla lektury obowiązkowej, na którą się powołujesz, tzn. nie możesz obdarzyć bohaterów cechami, których nie mają w książce
Pisz:
- W trzecio osobowym – najlepiej wszystkie czasowniki w czasie przeszłym, w pierwszo osobowym – w czasie teraźniejszym; ważne jest, by praca była spójna;
- wydarzenia w porządku chronologicznym;
- wstęp, rozwinięcie i zakończenie – wyodrębnione akapitami
Uwzględnij (przynajmniej sześć cech opowiadania):
- czas wydarzeń
- miejsce wydarzeń
- elementu opisu: bohaterów, krajobrazu, przedmiotów
- charakterystykę postaci (wygląd zewnętrzny i wewnętrzny)
- zwroty akcji
- punkt kulminacyjny
- puentę
- monolog bohatera/dialogi
- retrospekcję
Sprawdź swoją pracę pod względem poprawności językowej, ortograficznej i interpunkcyjnej.
We wstępie warto zacząć od opisów pogody i miejsca, wprowadzić bohatera np. jakiś jego plan na opisywany dzień.
Ważne — pamiętaj o puencie w zakończeniu, to musi być jakaś nauka z opisanej przygody, w tym akapicie warto też rozładować napięcie, uspokoić czytelnika.
Powodzenia!
Przykładowe tematy opowiadań:
- Odbywa się zjazd absolwentów klerykowskiego gimnazjum, podczas którego Marcin Borowicz spotyka się po latach z dawnymi kolegami z klasy. Napisz opowiadanie o tym spotkaniu. W swoim wypracowaniu wykaż, że dobrze znasz Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów.
- Ciemno wszędzie, głucho wszędzie… Co to będzie, co to będzie? Napisz opowiadanie o wydarzeniach w cmentarnej kaplicy, których jesteś przypadkowym świadkiem. W swoim wypracowaniu wykaż, że dobrze znasz II część Dziadów Adama Mickiewicza. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów.
- Wyobraź sobie, że tytułowy bohater książki Pan Tadeusz Adama Mickiewicza zaprosił do domu swojego stryja postać z innego utworu literackiego. Napisz opowiadanie o dwudniowym pobycie tej postaci w Soplicowie, którego życie i zwyczaje gość poznaje w towarzystwie Tadeusza. Wykaż się znajomością treści utworu Adama Mickiewicza. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów.