POLECENIE:
Pieniądze szczęścia nie dają – jeżeli temat rozprawki jest w trybie zdania oznajmującego to łatwiej zgodzić się z tezą
Jeżeli jednak masz pytanie w rozprawce pytanie np. Czy pieniądze dają szczęście? – Wtedy ty będziesz musiał podjąć decyzję, np. Należy stwierdzić, że pieniądze nie dają szczęścia/ dają szczęście
W brudnopisie: piszesz plan, czyli co po czym będziesz zapisywać
WSTĘP zajmuje 3–5 zdań (mówimy o zdaniach złożonych)
- możesz zacząć tak: Ostatnio zastanawiałem się nad problemem, który…/ Ostatnio słyszałem/czytałem… Pieniądze są potrzebne…
- tłumaczysz temat, jak go rozumiesz – o co chodzi ze szczęściem i pieniędzmi
- TEZA (zdaniem oznajmującym): Należy zatem stwierdzić, że pieniądze dają/nie dają szczęścia.
ROZWINIĘCIE
- PIERWSZY AKAPIT
- Po pierwsze.../Moim kolejnym argumentem…
- W GATUNEK, IMIĘ I NAZWISKO AUTORA, TYTUŁ DZIEŁA można zauważyć problem poruszony w temacie/problem związany z pieniędzmi np. W opowiadaniu Charlesa Dickensa pt. “Opowieść wigilijna” występuje motyw pieniądza.
- podajesz przykład, trochę streszczasz, ale tylko to, co jest potrzebne do tematu pracy, czyli piszesz o stosunku Ebenezera do pieniędzy, pracoholizmu, skrajnego oszczędzania i piszesz, że dzięki temu:
- czuje się ważny (jeżeli twoją tezą jest, że pieniądze dają szczęście),
- jest samotny (pieniędzmi nie kupisz przyjaźni, miłości, nie przeżyjesz życia)
- Na końcu akapitu musi znaleźć się podsumowanie i odniesienie do tezy np. Postać Ebenezera Scrooge’a pokazuje, że nie można wszystkiego kupić za pieniądze/ to, co najważniejsze w życiu i daje człowiekowi szczęście nie ma związku z pieniędzmi.
- DRUGI AKAPIT
- Po drugie.../.../Moim kolejnym argumentem jest satyra (dobrze jest napisać gatunek) Ignacego Krasickiego pt. “Żona modna”. Głównym bohaterem utworu jest Piotr, który ożenił się z bogatą kobietą, nawet nie miał okazji jej wcześniej poznać. Miał nadzieję, że wzbogaci się dzięki temu związkowi, jednak okazało się, że jego żona lubi wydawać pieniądze, nieustannie coś kupuje i przez to doprowadzi go do ruiny finansowej. Przykład żony modnej pokazuje, że związek dla pieniędzy, a nie z miłości, nie może skończyć się dobrze.
- TRZECI AKAPIT
- Po trzecie.../Moim kolejnym argumentem potwierdzającym, że pieniądze nie dają szczęścia będzie przykład bohatera serialu Breaking Bad – Waltera White’a. Był on biednym nauczycielem chemii, który wychował wraz z żoną chorego syna. Pewnego dnia, gdy dowiedział się, że jest chory na raka, postanowił zapewnić swojej rodzinie dobry byt i wykorzystać chemiczną wiedzę – produkował metaamfetaminę. Szybko stał się bogaty, jednak wkroczył na drogę przestępstw, zabijał, oddalał się od bliskich. W jego przypadku pieniądze dały tylko chwilowe szczęście i doprowadziły go do moralnej ruiny.
ZAKOŃCZENIE
- zdanie o tezie – coś o pieniądzach, jakąś myśl np. ludzie myślą, że dzięki pieniądzom będą czuć się lepiej, pozbędą się kompleksów, zyskają poczucie bezpieczeństwa
- przypomnieć postaci z argumentów np. jednak przykład Ebenezera, historia Piotra i jego żony czy los Waltera White’a pokazują, że w życiu pieniądze wcale nie są ważne i nie mają związku z poczuciem radości życia.
- możesz dodać jakąś myśl od siebie
PODPOWIEDZI:
na wstępy:
Ostatnio zastanawiał się, czy… i doszłam do wniosków, że…
Ostatnio słyszałam/czytałam o...
na tezy:
Warto zauważyć…
Należy stwierdzić, że…
Moim zdaniem…
Według mnie...
na argumenty:
Po pierwsze..., po drugie..., po trzecie...
Moim kolejnym argumentem
Kolejnym argumentem, który potwierdza tezę, jest przykład z książki pt. …
Jeżeli chcesz mnie wesprzeć w popularyzacji wiedzy o języku i literaturze polskiej — możesz zostać moim patronem/moją patronką: https://patronite.pl/babaodpolskiego/ - grosik daj babie, sakiewką potrząśnij. ;)