Słowo na dziś! Pomysł był związany z grą:
rano umieszczałam w relacji na Instagramie (i Facebooku) link do przygotowanego przeze mnie Wordle. Słowem, które trzeba było odgadnąć, było pojęcie (język polski, szkoła ponadpodstawowa).
Popołudniami wyjaśniałam znaczenie słowa dnia i umieszczałam je na tej stronie.
Teraz dzielę się ze wszystkimi przygotowanymi przeze mnie linkami do gier, a definicje pojawiają się na stronie, bo są to pojęcia, które trzeba znać przed maturą.
Aplikacja nie zbiera wyników. Można grać wielokrotnie. To po prostu motywacja do nauki i powtórzenie wiadomości w formie zabawy.
Słowo na dziś: UTOPIA
To świat, który autorzy tworzą w swoich książkach, gdzie wszystko jest idealne i bezproblemowe. Kreują oni w powieściach wizje miejsca, gdzie nie ma smutku, biedy, ani niesprawiedliwości, wszyscy są szczęśliwi, a problemy są tak rzadkie, jak śnieg w lecie. Gatunek ten powstał w renesansie, cechowało go ukazywanie ustroju idealnego państwa pod kątem stosunków społecznych, politycznych, religijnych. Autorzy lokowali to wymarzone państwo na odległych lądach i przeciwstawiali ustrój w nich panujący temu, który znali z autopsji. Najbardziej znane to “Nowa Atlantyda” Bacona, “Ludzie jak bogowie” Wellsa, czy pierwsza z nich – “Utopia” Morusa.