Miesiąc: styczeń 2025

Rozmowa z Anną Bańkowską z okazji premiery książki „Rilla ze Złotych Iskier”, ósmego i ostatniego tomu kultowej serii Lucy Maud Montgomery o przygodach Anne Shirley, we współczesnym tłumaczeniu. O tym, jak nowy język zmienia odbiór legendarnej serii literackiej, jakie emocje budzi, jakie znaczenia przywraca. I czy nowe tłumaczenia otworzyły drzwi nowemu pokoleniu czytających.

Czy romantyzm naprawdę jest tylko wspomnieniem z podręcznika? Oddaję głos w plebiscycie „Książka 25-lecia” i pokazuję, że romantyczne wzorce nadal definiują naszą codzienność. Zapraszam do lektury artykułu Gazety Wyborczej, w którym tłumaczę, dlaczego „Do Europy – tak, ale razem z naszymi umarłymi” Marii Janion zdobyło moje wyróżnienie. Sprawdź, co kryje się za moim wyborem.
Kontrowersyjne słowa reżysera „Kleksa” wywołały mój sprzeciw. Zrezygnowałam z promocji filmu. Zobacz oświadczenie.

„Nauka z audiobooka” to moja nowa seria, którą realizuję wspólnie z Wydawnictwem Harde. Wybrałam najważniejsze fragmenty poszczególnych lektur, a czyta je profesjonalny lektor – Marcin Procki. Po każdym fragmencie pojawiam się, by przybliżyć kontekst wydarzeń i wyjaśnić wszystko to, co najistotniejsze oraz warte zapamiętania.

Gośćmi audycji będą wyjątkowe kobiety, spełniające swoje marzenia w różnych dyscyplinach życia: sztuka, film, teatr, medycyna, prawo, ekonomia, biznes. Kobiety z sukcesem zawodowym, który nie zawsze musi mieć wymiar medialny. Bliskie rozmowy o kobiecości, współpracy, codziennym – niecodziennym życiu. Dużo lekkości i radości w towarzystwie muzyki, w autorskim wyborze bohaterek audycji. Jednym słowem — królestwo wspaniałych kobiet!

Widziałam film „Kleks i wynalazek Filipa Golarza” i chcę wam pokazać, że z takich produkcji możecie czerpać inspiracje do lekcji szkolnych (i wcale nie mam tu na myśli omawiania w kontekście powieści Brzechwy!). Przedstawiam 5 motywów i kontekstów z tego filmu, które mogą stać się ciekawym punktem odniesienia do literatury.