Grafika promująca wydarzenie Romantykon IV, które odbędzie się 14 września 2024 roku. Na grafice widzimy obraz mężczyzny w stylizowanym stroju z okresu romantyzmu, w białym płaszczu. W tle znajduje się niebieskie niebo z białą chmurą. Na górze grafiki znajduje się data wydarzenia - 14.09.2024. Na dole widnieją logotypy organizatorów i sponsorów: Muzeum Literatury, Baba od polskiego, Paryskie salony romantyków i inny nieczytelny logotyp. Stylizowane, białe litery tworzą napis "Romantykon IV". Wydarzenie jest związane z literaturą i kulturą romantyzmu, a grafika odwołuje się do estetyki tego okresu.

14 września 2024 roku od godz. 10:00 zapraszamy do Muzeum Literatury na „Romantykon” – konwent miłośników epoki romantyzmu!

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Romantykonu” – konwentu miłośników romantyzmu!

Celem tej inicjatywy, której czwartą edycję mamy przyjemność organizować wraz z Anetą Korycińską (Baba od polskiego), Robertem Kowalskim (Paryskie Salony Romantyków) oraz Podcastem Religioznawczym, jest szerzenie wiedzy o czasach romantyzmu w przystępny dla młodych odbiorców kultury sposób.

W programie „Romantykonu” zaplanowano prelekcje, rozmowy i spotkania autorskie. W trakcie każdej edycji przyznawane są nagrody za najlepszy strój inspirowany epoką lub tematem konwentu. Na „Romantykonie” znajdzie się miejsce dla wystawców: wydawców książek o tematyce związanej z epoką romantyzmu, ilustratorek i ilustratorów, twórców gier. Zapewnimy dodatkowe atrakcje, takie jak slam o Mickiewiczu, koncert, pokaz filmu czy wspólną lekturę „Kordiana”

Po raz pierwszy „Romantykon” odbył się w 2021 roku w DOK Ursynów. W 2022 roku podczas organizacji drugiej edycji poświęconej „Balladom i romansom” (ponownie DOK Ursynów) konwent odwiedziło ponad 200 osób, a prawie 400 śledziło wydarzenie dzięki transmisji online.

Tegoroczna, czwarta edycja imprezy, będzie poświęcona Juliuszowi Słowackiemu i odbędzie się w okolicach 200. rocznicy śmierci Augusta Bécu, ojczyma poety.

______________

PROGRAM:

10:00 | Robert Kowalski – Polski Byron? O bajronizmie Słowackiego i jego bohaterów |

10:30 | Aneta Korycińska – Won do piekła! O diable i piekle u Słowackiego. |

11:00 | Marta Justyna Nowicka – Rozstania i powroty, czyli historia XIX-wiecznych burzliwych znajomości, przyjaźni i miłości Juliusza Słowackiego, podtytuł: You blocked me on Facebook and now you’re going to die 🙂|

11:30 | Agnieszka Zielińska – Śladami Juliusza Słowackiego po Europie |

12:00 | PRZERWA |

12:30 | Dorota Ponińska – Salomea. Różne oblicza matki poety |

13:00 | Milena Chilińska – Romantyczny wojażer i pielgrzym – wschodnia podróż Juliusza Słowackiego |

13:30 | Mikołaj Kołyszko – Jakie demony skrywa “Żmija”? |

14:00 | Gabi Bania – Inspiracje romantyczną spuścizną w lalkowej animacji poklatkowej „Nocne Podgryzanie”

14:30 | PRZERWA OBIADOWA |

15:30 | Marcin Skaba – koncert “Mickiewicz In Love” |

16:00 | Mikołaj Kołyszko – spotkanie autorskie z Łukaszem Kozakiem, autorem “Upiora” |

17:00 | Justyna Bargielska – stand up o Mickiewiczu  |

18:00 | Marta Justyna Nowicka – spotkanie z Olgą Warykowską i aktorami z „M. kontra S.” |

19:00 | Pokaz filmu „Nocne podgryzanie” Gabi Bania (12 minut) |

19:15 | rozstrzygnięcie konkursu cosplay |

19:20 | wspólne czytanie Kordiana|

Każda kawa za min. 30 zł to wstęp na konwent 14 września br. (na żywo/online).
BILETY: HTTPS://BUYCOFFEE.TO/ROMANTYKONKONWENT

Moja ulubiona, trzecia edycja ROMANTYKONU, który odbył się 200 lat po przemianie Gustawa w Konrada i był poświęcony „Dziadom”, już za nami. Zaskoczyło nas to, że tak wielu młodych ludzi wzięło udział w tej niecodziennej atrakcji, która powstała z naszych indywidualnych, niezbyt popularnych zainteresowań. Naprawdę kiedyś myśleliśmy, że nikt poza nami nie interesuje się tak romantyzmem, by popularyzować wiedzę o tej epoce, rozmawiać, rysować postaci, bawić się, tworzyć memy, grafiki, żyć literaturą I połowy XIX wieku,  stawiać wszystko na głowie, by móc razem się tym cieszyć, a tu się okazało, że takich jak my jest wielu! Na Romantykon przywędrowali także pozytywiści – po pracy,  jednak zrozumieli, że w tych czasach odpoczynek jest rewolucyjny i byli tam! Każdy z innej bajki, w innym wieku, z innej miejscowości, a wszyscy spotkaliśmy się na żywo/online w Muzeum Literatury. Bez prelegentek, prelegentów i osób obecnych tam z nami – nic by się nie udało. Jako organizatorzy wciąć uginamy się pod ciężarem emocji, pozytywnych emocji i nie możemy uwierzyć w swoje szczęście, że udało nam się znaleźć ludzi takich, jak my.  

Dziękujemy!

Aneta i Robert

Transmisja na żywo z Romantykonu :

Fotorelacja z Romantykonu 3 [04.11.2023 r. Muzeum Literatury] 

romantykon


Nadszedł moment, na który wszyscy czekaliśmy!
Zapraszamy Was wszystkich na Romantykon III. Konwent miłośników romantyzmu!
4 listopada widzimy się w MUZEUM LITERATURY w Warszawie! Tegoroczna, trzecia edycja imprezy będzie poświęcona „Dziadom” Adama Mickiewicza z okazji 200. rocznicy procesu filomatów i przemiany Gustawa w Konrada w III części arcydramatu romantycznego.
Będzie Robert z PARYSKIE SALONY ROMANTYKÓW.
Będę ja.
Będą prelegenci z poprzednich edycji – Marta Justyna Nowicka (CZEGO PRAGNĄ romantycy), Milena Chilińska (JULIUSZ SŁOWACKI), Agnieszka Zielińska (MOJE PODRÓŻE LITERACKIE), Mikołaj Kołyszko (PODCAST RELIGIOZNAWCZY) i Dorota Ponińska (autorka w WYDAWNICTWO LIRA).
Będą także nowi prelegenci.
Będą także niespodziani goście, jak to na Dziadach.
Będzie wspólne czytanie „Dziadów” i konkurs cosplay.
A co z biletami? W tym roku możecie je zakupić poprzez wpłatę na nasze konto na buycofee (link w komentarzu). Każda zakupiona tam „kawa” (od 30 zł) to bilet na ROMANTYKON. Dodatkowo goście Romantykonu będą mogli swobodnie zwiedzać Muzeum Literatury.
Dołączajcie do wydarzenia – ROMANTYKON III. KONWENT MIŁOŚNIKÓW ROMANTYZMU.
Autor grafiki – Witalij Nesterczuk, Adam Mickiewicz, „Dziady”, cz.II, tusz, 1998, zbiory ML
KUP BILET
[LIVE] transmisja z całości konwentu oraz podzielone na oddzielne części wygkłady prelegentów:

FOTORELACJA Z WYDARZENIA: 29.10.2022 r. 

Dziękujemy!

Organizatorzy: @babaodpolskiego, @paryskiesalonyromantykow, @juliusz-slowacki oraz prelegenci: @babaodpolskiego, @paryskiesalonyromantykow, @juliusz-slowacki @podcast.religioznawczy, @marta.nowicka, @moje-podroze-literackie, @nominarosae @culture_pl

Wystawcy: @oskarkokoschkadzikimarzyciel, @d.poninska, @pewne.eu, @wydawnictwo.sophia, @PiekniejszaStronaNauki @wydawnictwolira, @panna_kalina, @pelna_cooltura, @thebreslanvampire, @epopeja.przygoda.romantyczna, @krytykaPolityczna

I wielu wspaniałym gościom!

LINK DO TRANSMISJI:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Mamy takie piękne pieczątki na Romantykon.
Przypominam, że każdy, kto kupi bilety na konwent, otrzyma zaświadczenie o udziale w konferencji.
Nadajemy na żywo i online przez 8 godzin.

NIE MA JUŻ BILETÓW, które upoważniają do wzięcia udziału na żywo. Ze względów bezpieczeństwa nie możemy zwiększyć ich puli, ale ciągle dostępne są bilety do udziału online. 

NASI WYSTAWCY:

Nasi wystawcy:
Dorota Ponińska ze swoimi książkami wydanymi przez Wydawnictwo LIRA
– @panna_kalina – autorka serii komiksowej „Ballady i romanse” z naklejkami i printami związanymi z komiksem
– @thebreslanvampire / @arcywapierz – z autorskimi rysunkami
Krytyka Polityczna z książką Marta Nowicka
– @aga_zielinska_ z serią książek „Podróże literackie”
– @pelna_cooltura – artystka z autorskimi naklejkami i printami
Baba od polskiego – herbaty
Nagrody w konkursie na najlepszy kostium:
Wejdź na IG konwentu: @romantyk.on

Zapraszam na narodowe czytanie na @romantyk.on, bo kto jak nie ROMANTYKON — konwent miłośników romantyzmu, ma je przeprowadzić?
Spotykamy się o 12:00 (ale w dzień) i czytamy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Narodowe czytanie „Ballad i romansów” to uroczystość w ramach obchodów ROKU ROMANTYZMU POLSKIEGO, z którego okazji organizujemy konwent dofinansowany przez @kultura_gov_pl

16.08.2022 r. 

Te dziady będą inne niż wszystkie, bo odbędą się następnej nocy po Romantykonie 2 – konwencie miłośników romantyzmu, który mam szczęście organizować już 29. października w @dokursynow.

Wraz z @paryskiesalonyromantykow i @slowacki.eu pokażemy, że „Ballady i romanse” inspirują także dzisiaj i o literaturze wcale nie trzeba mówić nudno — my na pewno będziemy się dobrze bawić, a wiele osób weźmie udział w konkursie na romantyczny strój. Ostatnio byłam Emilią Plater, ale teraz szykuję się na Guślarkę w wersji z gry paragrafowej stworzonej przez Adama Mickiewicza, @mikolajkolyszko i @chatolandia.pl.

Będą też wystawcy, książki o romantyzmie, plakaty, gadżety.

Program jest dostępny na stronie wydarzenia (wystąpią: Mikołaj Kołyszko, Milena Chilińska, Aneta Korycińska, Maria Molenda, Marta Nowicka, Agnieszka Zielińska, Robert Kowalski). 

Mam nadzieję, że dołączycie do wspólnej zabawy wraz ze swoimi uczniami, uczennicami, znajomymi — obecność jest możliwa zarówno na żywo, jak i online. To nie tylko konferencja naukowa, lecz także czas wspólnej zabawy i rozmów o romantyzmie ♥️.

03.07.2022 r.

Mamy już piękne plakaty od Jagody Renickiej, więc zapraszam do udziału w Romantykonie 2 – „Ballady i romanse”. Tym razem nasz konwent miłośników romantyzmu możemy zorganizować nie tylko dzięki miłości do literatury i sztuki XIX wieku, lecz także dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program Romantykonu II – „Ballady i romanse”:

09:30 – uroczyste otwarcie imprezy prowadzone przez Anetę Korycińską i Roberta Kowalskiego;
10:00 – Mikołaj Kołyszko: Folklor „Ballad i romansów” – prelekcja dotyczy inspiracji Adama Mickiewicza wierzeniami ludowymi, podaniami i ich twórczej reinterpretacji;
10:35 – dyskusja prowadzona przez Milenę Chilińską;
10:45 – przerwa kawowa;
11:00 – Milena Chilińska: „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w plastyce polskiej — prelekcja poświęcona recepcji „Ballad i romansów” w malarstwie i grafice, zwłaszcza XIX wieku;
11:35 – dyskusja prowadzona przez Anetę Korycińską;
11:45 – przerwa kawowa;
12:00 –
Aneta Korycińska: „Grzech balladomanii” – o epilogach i epigonach „Ballad i romansów” – prelekcja poświęcona naśladownictwu utworów A. Mickiewicza, a także próbom dopisania zakończeń do „Ballad i romansów”;
12:35 – dyskusja prowadzona przez Roberta Kowalskiego;
12:45 – przerwa kawowa;
13:00 – przerwa obiadowa (w Dok Ursynów znajduje się kawiarnia Scena Cafe Fryderyk / SushiScena Fryderyk, można także skorzystać z okolicznej infrastruktury gastronomicznej);
14:00 – Maria Molenda: W garderobie Adama i Maryli. Moda damska i męska czasów “Ballad i romansów” – wykład poświęcony ubiorowi i jego roli w czasach młodości Adama Mickiewicza, zwłaszcza w okolicach roku 1822;
14:35 – dyskusja prowadzona przez Milenę Chilińską;
14:45 – przerwa kawowa;
15:00 –
Marta Nowicka: Skandal romantyczny, czyli fenomen popularności „Ballad i romansów”. Niespodziewany przełom w historii literatury czy XIX-wieczna przemyślana strategia marketingowa? – prelekcja dotycząca genezy i recepcji zbioru wierszy Adama Mickiewicza;
15:35 – dyskusja prowadzona przez Anetę Korycińską;
15:45 – przerwa kawowa;
16:00 – Agnieszka Zielińska: Świteź w balladach Mickiewicza i dziś” – prelekcja poświęcona poetyckiemu obrazowi jeziora Świteź w balladach: „Świteź”, „Świtezianka”, „Rybka”, a także dzisiejszemu wyglądowi miejsc opisanych w utworach;
16:35 – dyskusja prowadzona przez Roberta Kowalskiego;
16:45 – przerwa kawowa;
17:00 –
Robert Kowalski: Rusałka, topielica czy syrena? Mitologiczna i folklorystyczna geneza „Świtezianki” – prelekcja poświęcona postaci Świtezianki w kontekście mitologicznym oraz folklorystycznym: próba odnalezienia cech wspólnych pomiędzy bohaterką ballady i innymi demonami wodnymi występującymi w legendach i podaniach;
17:35 – dyskusja prowadzona przez Milenę Chilińską;
17:45 – przerwa kawowa;
18:00 – wspólne czytanie „Ballad i romansów” – prowadzący wybiorą chętnych z audytorium, by wspólnie na scenie odczytać utwory A. Mickiewicza;
19:00 – prezentacja przebrań i rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy kostium XIX-wieczny; uroczyste zamknięcie „Romantykonu II”.

Partnerzy medialni: Podcast Religioznawczy, Paryskie salony romantyków, Juliusz Słowacki, Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów.

30.04.2022 r.

W roku „Ballad i romansów” zorganizujemy ROMANTYKON 2. Mamy dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego!​​

ROMANTYKON 1

15.11.2021 r. 

„Romantykon” to konwent miłośników romantyzmu. Pierwsza edycja odbyła się z inspiracji Roberta Kowalskiego (paryskiesalonyromantykow.pl ) przy współpracy Anety Korycińskiej (www.babaodpolskiego.pl). Celem cyklicznego wydarzenia jest przyciąganie — bez względu na wiek — miłośników literatury pierwszej połowy XIX w. Pierwszy konwent zaskoczył nas liczebnością gości (podpisano pond 100 regulaminów covidowych), wśród których byli zarówno nastoletni wielbiciele w strojach romantyków, jak i dorośli wykładowcy w samodzielnie wykonanych strojach z epoki.

Dziś odbył się Romantykon.
Około stu osób miało okazję wysłuchać prelekcji i poznać osobiście innych pasjonatów, a to wszystko w duchu Mickiewicza, Słowackiego i Chopina.
Od lewej – Ilona Myszkowska (CHATOLANDIA.PL CHATA WUJA FREDA), Bożena Pysiewicz (MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE), MIKOŁAJ KOŁYSZKO (autor gry paragrafowej „Dziady część V. Dziady, które nie spieprzają”), DOROTA PONIŃSKA, TOBY TOBIN (ucieleśnienie Mickiewicza), Agnieszka Zielińska (MOJE PODRÓŻE LITERACKIE), Milena Chilińska (Słowacki.eu), ja – Aneta Korycińska (BABA OD POLSKIEGO), nieobecny Marek Łuszczyk (NARODOWY INSTYTUT FRYDERYKA CHOPINA) oraz organizator całego zamieszania: Robert Kowalski PARYSKIE SALONY ROMANTYKÓW.
A! jeszcze ja – jako Emilia Plater 😉
Jesteście wielcy!
A kolejna edycja – już w przyszłym roku


program Romantykonu – konwentu romantycznego!
10:00 „Two boys one wieszcz” – jak popkultura pomaga w nauczaniu o romantyzmie? – Aneta Korycińska, BABA OD POLSKIEGO
11:00 „Rodzina Chopina” – Marek Łuszczyk, NARODOWY INSTYTUT FRYDERYKA CHOPINA
12:00 „Pogranicza literatury i sztuki. Wyobraźnia romantyczna w malarstwie Młodej Polski” – Milena Chilińska, JULIUSZ SŁOWACKI
13:00 „”Dziady” na plakacie, czyli kanon literatury romantycznej w projektach Polskiej Szkoły Plakatu” – Bożena Pysiewicz, MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE
14:00 „Dziady, które nie spieprzają” – prezentacja gry paragrafowej stworzonej przez Mikołaja Kołyszkę i CHATOLANDIA.PL CHATA WUJA FREDA
14:30 „Nawet nie wiesz, jakim Mickiewicz był krejzolem” – prelekcja Mikołaja Kołyszki
16:00 „Śladami Mickiewicza po Europie” – Agnieszka Zielińska, MOJE PODRÓŻE LITERACKIE
17:00 „Romantyczni w Paryżu” – spotkanie autorskie z DOROTA PONIŃSKA
18:00 Rozstrzygnięcie konkursu cosplay
Pojawi się również wyjątkowa diorama pokazująca Soplicowo, stworzona przez panią Agnieszkę Terpiłowską, historyczkę i znawczynię epoki. Będzie można zobaczyć rekonstrukcje odzieży, przedmioty codziennego użytku i porozmawiać o stylu życia ludzi, których koleje losu opisał Mickiewicz.