Opracowanie pytania z puli pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego w 2025 i w latach 2026-2028.
Wstęp (wprowadzenie):
Postać Harpagona wykreowana przez Moliera stała się jednym z najważniejszych literackich synonimów skąpca – postaci, dla której pieniądze miały większą wartość niż rodzina czy miłość. XVII-wieczna komedia, za sprawą swojej uniwersalności, jest aktualna do dziś i zmusza do zadania pytania, czy dobra materialne rzeczywiście czynią człowieka szczęśliwym. Wprawdzie Harpagon znajduje się na granicy obłędu, jednak tak naprawdę w sztuce nie pada jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. W związku z tym należy uznać, że pod pewnymi warunkami dobra materialne mogą dawać szczęście, ale oczywiście nie muszą.
Rozwinięcie („Skąpiec”):
Pomimo szczęśliwego zakończenia sztuka nie kończy się przemianą bohatera – Harpagon pozostaje wierny miłości do pieniędzy, interesuje go tylko odnaleziona szkatułka (i fakt, że Anzelm pokryje koszty obu wesel oraz zapłaci komisarzowi za fatygę). Punktem wyjścia do rozważań może być więc pytanie, co człowiek zyskuje dzięki pieniądzom, a co bez nich traci. Niewątpliwie korzyścią dla Harpagona był posłuch wśród ludzi (nawet jeśli drwiono z niego za plecami) oraz możliwość wzięcia za żonę dowolnej kobiety. Chociaż postaci dramatu nie pałały do niego sympatią, mimo wszystko sprawiały pozory – Frozyna zachwalała urodę i stan zdrowia mężczyzny, a Jakub najpierw wyjawił prawdę, a później prawił komplementy, aby tylko przypodobać się Skąpcowi. Z drugiej zaś strony – ludzie bez pieniędzy nie mieli wpływu na własne życie i musieli uciekać się do dramatycznych zachowań. Tak uczyniła Marianna, która była gotowa zrezygnować z własnego szczęścia na rzecz dużych pieniędzy…
ZOSTAŁY CI JESZCZE 4 MINUTY CZYTANIA
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia ze „Skąpca” Moliera oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Czy dobra materialne czynią człowieka szczęśliwym?” na podstawie „Skąpca”.
Temat „Czy dobra materialne czynią człowieka szczęśliwym?” obowiązuje również na maturze ustnej w latach 2026-2028!
Kup teraz opracowanie pytań jawnych ze „Skąpca”! Pamiętaj, że w zestawie jest zawsze taniej!
Pełne opracowanie „Skąpca” Moliera, a w nim: streszczenie dzieła, omówienie problematyki, symboliki, genezy, języka, typu narracji, motywów literackich, bohaterów i kontekstów. Plik ma 24 strony, znajdziesz go w moim sklepie.