Z radością informuję, że 10 czerwca 2025 roku wezmę udział w X Ogólnopolskiej Naukowej Konferencji Studencko-Doktoranckiej „Język jako świadectwo kultury”. Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kieleckie Towarzystwo Naukowe oraz Studenckie Koło Naukowe Dialektologiczne.

To wyjątkowa przestrzeń spotkania badaczy języka, kultury, mediów i społeczeństwa – zarówno tych początkujących, jak i bardziej doświadczonych. Konferencja koncentruje się na wieloaspektowym ujęciu języka jako narzędzia i świadectwa przemian kulturowych, społecznych i komunikacyjnych.

Wygłoszę referat pod tytułem „Pomiędzy ekskluzją i inkluzją. Język i dyskurs subkultury YA”

Celem wystąpienia jest analiza języka i dyskursu literatury Young Adult jako zjawiska kulturowego, które pełni funkcję komunikacyjną i tożsamościową wśród przedstawicieli pokolenia Z, aktywnie współtworzących przestrzeń BookToka. W referacie przedstawiona zostanie teza, że subkultura YA wytworzyła własny język, który z jednej strony umożliwia inkluzję grup marginalizowanych (LGBTQ+, osoby neuroatypowe, młodzież doświadczająca wykluczenia), z drugiej zaś – staje się przestrzenią intensywnej ekskluzji wewnętrznej (ostracyzm, gatekeeping, marginalizacja mniej popularnych narracji).

Przedstawione zostaną przykłady najpopularniejszych toposów polskiego BookToka i fandomowego języka YA (m.in. „angst-fluff”, „grumpy x sunshine”, „bad boy, good girl”, „soulmate AU”, „secret relationship”). Proponowana metodologia opiera się na analizie dyskursu, komponentach socjolingwistyki i etnolingwistyki cyfrowej, analizie językowej i semantycznej, a także obserwacji uczestniczącej w fandomach YA.

Wnioski z badań mają na celu stworzenie narzędzi interpretacyjnych dla edukatorów i badaczy, umożliwiających konstruktywny dialog pomiędzy kulturą szkolną a subkulturą YA.

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

Chcesz zapisać się na korepetycje?