Pełne opracowanie „Makbeta” William Shakespeare’a, a w nim: streszczenie dzieła, wyjaśnienie cech rodzaju i gatunku literackiego, omówienie problematyki, symboliki, genezy, motywów literackich i bohaterów. Plik ma 30 stron. Znajdziesz go w moim sklepie.
Korzystasz z przygotowanego przeze mnie streszczenia i opracowania lektury, po inne opracowania zapraszam na stronę sklepu:
HTTPS://BABAODPOLSKIEGO.PL/SKLEP/
MAKBET
Autor
William Shakespeare (czyt. Szekspir)
Rodzaj literacki
dramat
Gatunek literacki
tragedia
Data wydania
Dokładny czas powstania „Makbeta” nie jest znany, a badacze podają różne daty: 1602, 1605, a nawet 1606. Pewne jest, że dramat został po raz pierwszy wystawiony w 1606 roku w Hampton Court dla króla Jakuba I i jego szwagra, króla Danii. Został on po raz pierwszy wydany w 1623 roku w zbiorze „Komedie, historie i tragedie pana Williama Szekspira”, zwanym Pierwszym Folio.
Epoka literacka
renesans/barok
Miejsce wydania
Londyn
Czas akcji
Akcja dramatu toczy się w XI wieku, w okresie historycznego panowania króla Makbeta, co według kronik obejmuje lata 1040-1057. Sama akcja dramatu trwa około sześciu miesięcy.
Miejsce akcji
Akcja dzieje się Szkocji, z wyjątkiem sceny trzeciej z aktu czwartego, która rozgrywa się w Anglii.
Lokalizacje w Szkocji: pałac Forres, zamek Inverness, zamek Fife, zamek Dunsinane (Dunzynan), wrzosowisko, pieczara czarownic.
Lokalizacja w Anglii: pałac króla Edwarda.
Problematyka
„Makbet” to studium władzy jako pokusy prowadzącej do zła, zbrodni, despotyzmu i tyranii. Historia Makbeta pokazuje, że człowiek jest więźniem swoich namiętności i ciągle szuka usprawiedliwienia dla swoich działań. Obsesyjne dążenie do władzy sprowadza ludzi na złą drogę; politycy i władcy przestają wtedy dbać o kraj i nie wypełniają obowiązków wobec poddanych. Tracą zdolność rozróżniania dobra od zła, co prowadzi do tyranii. Makbet to oczywiście bohater tragiczny, który stoi przed wyborem między władzą a rycerskimi wartościami. Na początku szlachetny, pod wpływem żony i własnych ambicji staje się tyranem. Jego panowanie to terror i przemoc. Jego decyzje prowadzą do wewnętrznego konfliktu, a przez to, że zabija on przyjaciela i króla, traci godność i doznaje klęski.
Dramat Szekspira odnosi się też do filozofii Niccolò Machiavellego i jego traktatu „Książę”, według którego cel uświęca środki. Machiavelli twierdził, że człowiek jest z natury zły, więc władca musi używać strachu i podstępu, aby rządzić skutecznie. Władza stanowi cel samym w sobie, a odstępstwa od norm moralnych są usprawiedliwione, jeśli służą dobru publicznemu. Szekspir oczywiście krytykuje makiawelizm i pokazuje, że stosowanie nieetycznych metod prowadzi do odhumanizowania i samozagłady.
Język
Język w „Makbecie” jest zindywidualizowany w zależności od bohatera. Widzimy kontrast między tym, jak wypowiadają się przedstawiciele warstw społecznych. Elita, do której należy Makbet, posługuje się wyszukanym językiem pełnym metafor, porównań, aluzji, personifikacji i symboli. Ich mowa jest poetycka i bogata. Postacie z niższych warstw społeczeństwa mówią prostym, często rubasznym językiem. Na przykład w scenie, gdy odźwierny otwiera drzwi dostojnikom, widzimy różnicę między wyszukanym językiem Makdufa a prostą mową wieśniaka. Wiedźmy i inne istoty ze świata nadprzyrodzonego używają języka zaklęć i symboli.
Szekspir stosuje oryginalne i sugestywne metafory. Szczególnie wymowny jest fragment, w którym Makbet porównuje życie do gry aktora (topos theatrum mundi).
Bohaterowie
Symbolika
Motywy literackie
Konteksty
Co jeszcze się omawia przy tej lekturze?
Streszczenie i omówienie
Pełne opracowanie „Makbeta” William Shakespeare’a, a w nim: streszczenie dzieła, wyjaśnienie cech rodzaju i gatunku literackiego, omówienie problematyki, symboliki, genezy, motywów literackich i bohaterów. Plik ma 30 stron. Znajdziesz go w moim sklepie.