„Bajki, które nie istniały” to wyjątkowa książka, która z pewnością zasługuje na uwagę. Już sam pomysł na jej stworzenie jest imponujący – historie i ilustracje zostały stworzone przez przedszkolaków z Gminnego Przedszkola w Starczy. Na prawie 140 stronach zanurzamy się w świat dziecięcej wyobraźni, pełen kreatywności i nieograniczonych możliwości.
To jednak nie koniec wyjątkowości tej książki. Projekt „Bajki, które nie istniały” to nie tylko dzieło samych dzieci, lecz także owoc współpracy z opiekunami, rodzicami i lokalnym przedsiębiorstwem Klimas Wkręt-met. Pani Milena Kościelniak, odpowiedzialna za tę inicjatywę, wyjaśniła mi, że praca nad historiami trwała już dwa lata (powstawały one jako pamiątki dla przedszkolaków) i w tym roku postanowiła znaleźć wydawcę (wydawnictwo „Na Szczęście” z Gorzowa Wielkopolskiego). Prace przebiegały wg schematu: dzieci dostawały początek historii, a każdy kolejny jej etap wymyśla i ilustruje kolejne dziecko z grupy przedszkolaków. Dzięki temu powstała książka, która nie tylko bawi i rozwija wyobraźnię, lecz także niesie ważne przesłanie i pomoc. Egzemplarze nie zostały przeznaczone do sprzedaży, ale za to trafią do placówek, w których przebywają dzieci, na przykład podczas długotrwałego leczenia. A zatem do szpitali dziecięcych, do Kliniki Budzik itp. A zatem angażowanie dzieci w tworzenie treści i obrazów nie tylko rozwija ich kreatywność i umiejętności, lecz także uczy empatii i wrażliwości na potrzeby innych.


„Bajki, które nie istniały” to nie tylko książka, to inicjatywa społeczna o dużym potencjale. Projekt przewiduje, że co roku nowe grupy przedszkolaków będą mogły tworzyć swoje „bajki”.
Współpraca edukacji, biznesu i sektora opiekuńczego pokazuje, że łączone siły mogą zdziałać wiele dobrego. Zaangażowanie firmy Klimas Wkręt-met w promowanie i wspieranie tej inicjatywy jest godne naśladowania i dowodzi, że biznes może odgrywać istotną rolę w budowaniu społeczeństwa (yhym, inne przedsiębiorstwa – poezja czeka, by się za nią zabrać).
„Bajki, które nie istniały” to inicjatywa, która zasługuje na rozgłos. Może będzie inspiracją dla innych firm!


Książka nie jest przeznaczona do sprzedaży. Otrzymałam kilka egzemplarzy i podzieliłam się nimi z Fundacją Avalon. Bardzo dziękuję Pani Milenie, odpowiedzialnej za ten projekt, że o mnie pomyślała <3

Autorzy i autorki: przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Starczy (wymienieni przy każdej bajce)
Zebrały i opracowały: Joanna Zając i Agnieszka Liszczyk
Wydawnictwo Na szczęście

Jeśli znacie inne podobne inicjatywy – chętnie je pokażę!