Z okazji Dnia Edukacji Narodowej zapytaliśmy polonistkę, co sądzi o polskiej szkole, sytuacji nauczycieli, potrzebach uczniów, zmianach w kanonie lektur i braku prac domowych.
Aneta Korycińska to nauczycielka języka polskiego, oligofrenopedagożka specjalizująca się w pracy z osobami w spektrum autyzmu, podcasterka, popularyzatorka wiedzy o języku i literaturze polskiej, która od ośmiu lat prowadzi social media oraz stronę „Baba od polskiego”. Autorka książki „Radio w mojej głowie. Opowieści o ADHD” i zwyciężczyni konkursu VIVELO Top Creators 2024 w kategorii Education. W swojej działalności internetowej skupia się na obnażaniu językowego obrazu świata, punktuje absurdy systemu edukacji, a także pogłębia wrażliwość na neuroatypowość.
Katarzyna Broda: Co z okazji Dnia Edukacji Narodowej może świętować polska szkoła?
Aneta Korycińska: Polska szkoła może świętować przede wszystkim siłę i zaangażowanie nauczycieli, którzy – mimo licznych wyzwań – codziennie poświęcają się pracy z uczniami. Dzień Edukacji Narodowej to czas, w którym warto docenić ich determinację, umiejętność adaptacji i innowacyjność w podejściu do nauczania. Polscy nauczyciele, niezależnie od okoliczności, starają się wprowadzać kreatywne rozwiązania i odpowiadać na potrzeby uczniów. Możemy również świętować coraz częstsze inicjatywy mające na celu współpracę nauczycieli, samorządów i organizacji pozarządowych, które wpływają na rozwój edukacji i promują otwartość na nowatorskie metody.