➤ prowadzenie: Zuzanna Karcz
➤ uczestniczki i uczestnicy:
– Alina Czyżewska – aktorka teatralna, działaczka polityczno-społeczna
– Aneta Korycińska – polonistka, nauczycielka, redaktorka, oligofrenopedagożka, podcasterka, działa jako Baba od polskiego
– Kacper Nowicki – aktywista zajmujący się edukacją i projektami młodzieżowym
– Grzegorz Święch – współtwórca Domu Spokojnej Młodości, współzałożyciel fundacji OFF School, mentor młodzieży
– Magdalena Rigamonti – dziennikarka prasowa, radiowa i autorka książek.
Dziękuję Zuzannie Karcz i Teatrowi Powszechnemu za możliwość wzięcia udziału w debacie na temat edukacji (“Patoposłuszeństwo. Szkoła, osoby uczniowskie i przemoc”) w ramach “Praktyk nadziei” organizowanych w ramach Forum Przyszłości Kultury.
Zachwyca mnie, że teatr jest przestrzenią dostępną dla wszystkich, (ŻE SIĘ WTRĄCA) i możemy w nim rozmawiać o problemach społecznych. Jak zwykle z takich debat nie będzie rozwiązań, ale to tylko pokazuje, jak bardzo potrzebujemy wszyscy grupowej terapii w kwestiach edukacji, bo dzieje się źle i to nie dlatego, że mamy rządy partii X czy Y, złe jest nasze rozumienie, do czego ma służyć szkoła, by nie stała się wypaczeniem siebie: zamiast się uczyć – zakuwamy to, co można dziś znaleźć w Internecie, zamiast szacunku do każdego człowieka – uczymy się lęku przed władzą. Ze szkoły, która tworzy i promuje patoposłuszeństwo mamy studentów, którzy siedzą cicho, gdy są molestowani; pracowników, którzy zgadzają się na mobbing; rodziców, którzy mówią dzieciom – musisz go/jej słuchać, to nauczyciel/ka, też tak mieliśmy, więc przetrwasz. Tak nie buduje się silnych obywateli, tak też nie uczy się demokracji.
I nie chodzi o to, byśmy my – chcący innej szkoły – zbijali sobie piątki, że jesteśmy tacy super, bo piszemy coś w sieci, bo nie zgadzamy się na listy lektur itd. W gruncie rzeczy wszyscy startują w konkursach na super nauczycieli, rankingi szkół itd., bo lubimy system kar i nagród. Jest źle, a my się w tym urządzamy i taplamy w tym bajorku.