Wstęp (wprowadzenie)

Mitologia jest jednym z fundamentów, na którym zbudowana została cywilizacja europejska. Opowieści o wierzeniach Greków i Rzymian, za sprawą swojej uniwersalności, nie tylko objaśniały zasady rządzące światem, lecz także były punktem wyjścia do dalszych rozważań. Twórcy próbowali odczytywać mity przez pryzmat własnych doświadczeń i nadawać im znaczenie zgodne z bieżącymi potrzebami. 

Rozwinięcie („Odprawa posłów greckich”):

Twórcy renesansowi wyrażali fascynację antykiem – wzorowali się na osiągnięciach kultury greckiej oraz rzymskiej i dawali temu wyraz w swojej twórczości. Dostrzegali uniwersalność motywów opisywanych między innymi w mitologii – stąd też inspiracja mitem o wojnie trojańskiej w „Odprawie posłów greckich” Jana Kochanowskiego. Renesansowy artysta dostrzegł zbieżność między sytuacją, w której…

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Odprawy posłów greckich” Jana Kochanowskiego oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Inspiracje mitologiczne i ich znaczenie w utworze literackim” na podstawie „Odprawy posłów greckich”.

Ten temat (przedstawiony jako „W jakim celu twórca nawiązuje do motywów mitologicznych?”) obowiązuje również na maturze ustnej w 2025!

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: