Pełne opracowanie „Kajka i Kokosza. Szkoły latania” Janusza Christy, a w nim: streszczenie dzieła, omówienie problematyki, symboliki, genezy, języka, typu narracji, motywów literackich, bohaterów i kontekstów znajdziesz w moim sklepie.

Korzystasz z przygotowanego przeze mnie streszczenia i opracowania lektury, po inne opracowania zapraszam na stronę sklepu:
HTTPS://BABAODPOLSKIEGO.PL/SKLEP/
KAJKO I KOKOSZ
Autor
Janusz Christa (1934-2008)
Urodził się 1 w Wilnie, a po wojnie zamieszkał w Sopocie. Już jako dziecko interesował się komiksami, co sprawiało mu kłopoty w szkole, ponieważ rysował w zeszytach postacie i historyjki. W 1956 roku rozpoczął pracę w magazynie „Jazz”, a dwa lata później stworzył serię „Kajtek-Majtek” dla „Wieczoru Wybrzeża”. W 1972 roku zadebiutowali jego najbardziej znani bohaterowie – Kajko i Kokosz. W latach 70. pracował w „Świecie Młodych” oraz w „Relaksie”. Tworzył do 1991 roku. Był jednym z najważniejszych polskich rysowników.
Tytuł
„Kajko i Kokosz. Szkoła latania”
„Szkoła latania” to czwarta opowieść o przygodach Kajka i Kokosza (po „Złotym pucharze”, „Szrankach i konkurach” oraz „Wojach Mirmiła”), ale pierwsza, która zadebiutowała w „Świecie Młodych”.
Rodzaj literacki
synkretyczny
Gatunek literacki
komiks – gatunek współczesnej kultury masowej, sekwencyjna historia obrazkowa z dodatkiem tekstu, publikowana w prasie lub jako osobne zeszyty albo albumy; jest fabuła (cechy epickie) opowiedziana przez obrazki z niewielkim udziałem tekstu
Data wydania
1975 (przed wydaniem albumowym, komiks ukazywał się w czasopiśmie „Świat Młodych” w roku 1975 w numerach od 96 do 130); wydanie albumowe: 1981
Epoka literacka
literatura po 1945 r.
Miejsce wydania
Warszawa
Czas akcji
Bliżej nieokreślony czas historyczny, przypominający czasy słowiańskie.
Miejsce akcji
Gród Mirmiłów, należący do kasztelana Mirmiła. Sąsiedztwo Mirmiłowa obejmuje chatę Łamignata i Łysą Górę. Miejsce akcji jest fikcyjne, choć Łysa Góra rzeczywiście leży w Górach Świętokrzyskich.
Geneza
„Kajko i Kokosz” to seria komiksów stworzona przez Janusza Christę. Autor czerpał inspirację z kultury słowiańskiej, tworząc polski odpowiednik francuskiej serii o Asteriksie i Obeliksie (tworzonej od 1959 r. przez René Goscinnego i Alberta Uderzo).
Problematyka
Komiks ukazuje takie wartości jak przyjaźń, odwagę i poświęcenie. Zawiera też humorystyczne przedstawienie ludzkich słabości.
Typ narracji
Narracja trzecioosobowa (w ramkach) oraz dialogi bohaterów (w dymkach).
Język
Język potoczny, humorystyczny, z elementami stylizacji na język dawny.
Bohaterowie
Kajko – sprytny i odważny przyjaciel Kokosza, wyróżnia się niskim wzrostem i czarnymi włosami. Jest postacią pozytywną, chociaż czasami ulega pokusom. Zawsze stara się wspierać kasztelana Mirmiła, znajdując najlepsze rozwiązania problemów. Jest rozsądny i sprytny. Niewielki wzrost nadrabia zręcznością i umiejętnościami bojowymi – doskonale posługuje się mieczem i celnie strzela z łuku. Jest lojalny wobec przyjaciół i gotów do poświęceń. Często staje się liderem, bo dzięki analitycznemu myśleniu, potrafi przewidywać skutki wielu działań.
Kokosz – wysoki, tęgi, muskularny, łysy przyjaciel Kajka. Jego największą słabością jest jedzenie, które traktuje niemal jak świętość. Kiedy ktoś przerywa mu posiłek, staje się drażliwy i nerwowy. W momentach zagrożenia często okazuje się tchórzliwy i przesądny, co prowadzi do komicznych sytuacji. Mimo tych słabości potrafi zmobilizować się do działania, zwłaszcza gdy zagrożone jest dobro jego przyjaciół lub Mirmiłowa. Wspólnie z Kajkiem tworzy zgrany duet, który skutecznie stawia czoła wszelkim przeciwnościom.
Mirmił – kasztelan grodu Mirmiłowa, wyróżnia się rudymi, zakręconymi wąsami oraz łysą głową. Z natury dobry i życzliwy władca, Mirmił ma jednak skłonność do skrajnych emocji – od optymizmu po głęboką melancholię. Jego nastrój często się waha, co niekiedy prowadzi do myśli samobójczych. W takich chwilach prosi swoją żonę Lubawę o posadzenie orchidei na jego grobie, co jest wyrazem ckliwej natury tego bohatera. Mirmił pragnie dobra swojego grodu i stara się podejmować mądre decyzje, choć często potrzebuje wsparcia bliskich, aby je zrealizować. Daje się też ponosić pokusom, np. takim, jak myśl o wydaniu wszystkich pieniędzy na skrzynię, dzięki której będzie mógł latać.
Łamignat – zbój okradający bogatych, oddający zdobyte łupy biednym. Jest przyjacielem Kajka i Kokosza, z którymi wspólnie broni Mirmiłowa. Pomimo swojego zajęcia, Łamignat ma życzliwe i przyjazne usposobienie, jest lubiany przez innych. Jego żoną jest czarownica Jaga, która ratuje go z każdej opresji, np. dając mu fujarkę, dzięki której odzyskuje on swoją moc.
Jaga – czarownica, ciotka Kokosza i żona Łamignata. Jest mądra i obdarzona magicznymi zdolnościami, które wykorzystuje, aby pomagać bliskim oraz bronić Mirmiłowa. Potrafi latać na miotle, ale bardzo słabo, bo ukończyła tylko kurs podstawowy, za to umie przygotowywać eliksiry i wytwarzać magiczne przedmioty o różnorodnych właściwościach – od leczniczych po obronne. Jej wierny towarzysz, gadający kruk Gdaś, informuje ją o zamiarach wrogów, co pozwala na skuteczną obronę grodu.
Lubawa – żona Mirmiła, dominuje nad nim zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jest od niego znacznie wyższa, a przy tym krzepka i energiczna, co sprawia, że Mirmił często ulega jej woli. Lubawa ma silny charakter – nie boi się sprzeciwić mężowi, gdy ten wpada na niemądre pomysły, mimo to bardzo się o niego troszczy , stara się go chronić przed jego własnymi słabościami.
Zbójcerze – grupa rycerzy-rozbójników przypominających Krzyżaków, noszących białe mundury z czarnym krzyżem i okrągłą sprzączką. Ich głównym celem jest zdobycie Mirmiłowa. Kajko, Kokosz i ich sojusznicy rozprawiają się z nimi mimochodem, często niecelowo. To sprawia, że zbójcerze, którymi rządzi krwawy Hegemon, są postaciami komicznymi.
Krwawy Hegemon – przywódca zbójcerzy, jest władczy i sieje postrach. Nienawidzi mieszkańców Mirmiłowa i nieustannie próbuje przejąć nad nimi kontrolę. Przebiegłość i bezwzględność czynią go groźnym przeciwnikiem, jednak jego plany regularnie zawodzą, co doprowadza go do frustracji i coraz większej nienawiści wobec Kajka, Kokosza i ich towarzyszy. To tyran, który gardzi swoją armią, wykorzystuje ją, nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swoje cele, jednak jego porażki czynią go postacią tragikomiczną.
Style/kierunki
Symbolika
Motywy literackie
Konteksty
Co jeszcze się omawia przy tej lekturze?
Streszczenie i opracowanie
Pełne opracowanie „Kajka i Kokosza. Szkoły latania” Janusza Christy, a w nim: streszczenie dzieła, omówienie problematyki, symboliki, genezy, języka, typu narracji, motywów literackich, bohaterów i kontekstów znajdziesz w moim sklepie.