Opracowane pytania jawne do matury ustnej 2025 pomogą Ci odpowiednio przygotować się do egzaminu i uniknąć stresu związanego z koniecznością odświeżenia wiedzy z 28 lektur obowiązkowych. Przygotowany przeze mnie pakiet zawiera 68 omówień zagadnień z puli jawnej w formie rozprawki: każdy temat zawiera wstęp wraz z tezą, rozwinięcie na podstawie wskazanej lektury obowiązkowej, kontekst (w 95% dotyczący innej lektury z listy) oraz zakończenie z podsumowaniem.
Zadbałam o to, aby zagadnienia zostały omówione prostym językiem i przy zachowaniu jak największej szczegółowości, dzięki czemu powtórka pozwoli jednocześnie odświeżyć najważniejsze informacje ze wszystkich lektur!
Zestaw opracowań pytań jawnych na maturę ustną 2025 czeka do kupienia w sklepie Baby od polskiego!
Dlaczego warto sięgnąć po opracowania pytań jawnych na maturę ustną 2025 Baby od polskiego?
Matura ustna w nowej formule jest wymagająca – wiem to, bo opracowanie wszystkich zagadnień z puli jawnej zajęło mi kilka miesięcy! Zarówno liczba pytań, jak i ich obszerność mogą budzić strach, dlatego przygotowałam pomoc, dzięki której znacznie łatwiej poradzisz sobie z przygotowaniem do majowego egzaminu! Jeżeli nie wiesz, czy to dla Ciebie, poniżej 5 powodów, dla których warto sięgnąć po gotowce do matury ustnej:
- Przejrzysta forma – wszystkie opracowania są przygotowane według wymagań CKE: zawierają wstęp z tezą, rozwinięcie na podstawie lektury, kontekst oraz zakończenie.
- Cała wiedza w jednym miejscu – zadbałam o to, aby przy omówieniu zagadnień zawrzeć wszystkie informacje z lektur niezbędne do zdobycia maksymalnej oceny.
- Funkcjonalne konteksty – zawarłam konteksty z innych lektur obowiązkowych (z kilkoma wyjątkami), dlatego nauka jest przy okazji powtórką wiedzy potrzebnej na maturę.
- Brak zbędnych detali – w odpowiedzi chodzi o to, aby zrealizować temat, a nie streścić lekturę, dlatego nie znajdziesz tu streszczeń, lecz konkretne opisy sytuacji pasujące do tematu.
- Przejrzystość – każdy temat jest opisany w taki sposób, by po przeczytaniu było jasne, o co chodzi (to z pewnością ułatwi Ci robienie notatki lub mapy myśli!).
Zestaw opracowań jest dostępny w sklepie. Lektury można również kupować pojedynczo, ale pamiętaj, że w pakiecie jest taniej! Koszt to 90 zł, co daje wynik 1,32 zł za pytanie!
Czy pytania w 2025 różnią się od zagadnień z poprzednich lat?
Zagadnienia znajdujące się na liście na 2025 różnią się od pytań z 2023 i 2024 r. przede wszystkim ze względu na wykreślenie lektur w związku z odchudzeniem podstawy programowej. W przypadku tych pytań, które pozostały, różnice nie są wielkie (zdecydowana większość pytań pozostała bez zmian lub została jedynie inaczej sformułowana), ale w wymogach na nadchodzącą maturę znajdują się nowe tematy.
Niektóre zagadnienia obowiązujące w 2023 i 2024 r., których nie ma w wymaganiach na 2025 są dostępne za darmo na blogu. Warto z nich skorzystać – znajdziesz w nich informacje, które pogłębią Twoją wiedzę z danej lektury obowiązkowej!
Czy matura ustna 2025 będzie trudniejsza?
Wbrew obiegowej opinii matura ustna w nowej formule nie jest trudniejsza niż wcześniej. Świadczą o tym wyniki pierwszego egzaminu ustnego, który zdało 99% osób. Oczywiście nie oznacza to, że można zlekceważyć tę część matury – należy się do niej solidnie przygotować, w czym mogą Ci pomóc moje opracowania pytań jawnych na 2025 r., ale nie musisz się obawiać, że nie zdasz. Zdecydowana większość maturzystów daje sobie radę, a poczucie stresu napędzają tylko ci, którzy chcą Cię naciągnąć na drogie kursy.
Z czego musi się składać odpowiedź na maturze ustnej? Przebieg egzaminu i rodzaje zadań
Egzamin ustny w nowej formule trwa 30 minut i składa się z trzech etapów:
- przygotowanie do odpowiedzi (15 minut),
- wypowiedź monologowa, w trakcie której omawiasz dwa wylosowane pytania – jedno jawne i jedno niejawne (10 minut),
- rozmowa z komisją (5 minut).
Na samym początku egzaminu wylosujesz dwa pytania: jedno z puli jawnej i jedno niejawne, które będziesz później omawiać przez 10 minut. Co niezwykle istotne, komisja nie narzuci Ci kolejności rozwiązywania zadań ani nie podzieli czasu – to od Ciebie zależy, jak długo będziesz omawiać oba zagadnienia (masz na to łącznie 10 minut). Przed rozpoczęciem odpowiedzi będziesz mieć 15 minut na przygotowanie się – dostaniesz kartkę i długopis, więc będziesz mogła_mógł przygotować sobie konspekt tego, co powiesz. Następnie komisja przez 5 minut będzie prowadzić z Tobą rozmowę, w trakcie której może na przykład zapytać o:
- zagadnienia określone w poleceniach do obu zadań
- utwór literacki lub tekst kultury dołączony do polecenia
- treść utworów przywołanych w odpowiedzi
- twoje stanowisko względem omawianego tematu (indywidualną refleksję) – to pytanie obowiązkowo musi się pojawić
A jak wyglądają pytania niejawne? Mogą one dotyczyć literatury, sztuki lub języka i polegają na tym, że dostaniesz materiał źródłowy (fragment utworu literackiego, obraz lub tekst o języku), na podstawie którego będziesz musiał_a udzielić odpowiedzi. Przykładowe tematy pytań niejawnych to:
- Kryzys wartości w świecie skażonym złem.
- Tworzenie – naśladowanie rzeczywistości czy jej wyobrażanie?
- Zróżnicowanie językowe wypowiedzi jako sposób wyrażania emocji.
Każde z zagadnień należy uzupełnić drugim tekstem (zazwyczaj jest to tekst literacki, ale może być także tekst kultury, a w przypadku zadań językowych – przykładami własnych doświadczeń komunikacyjnych).
Kiedy odbędzie się matura ustna 2025?
Matura ustna z języka polskiego będzie odbywać się od 9 do 24 maja 2025 r. W harmonogramie matur opublikowanym przez CKE znajduje się informacja, że egzaminy nie będą jednak odbywać się 11 maja oraz w dniach 16 – 18 maja. Konkretny termin egzaminu jest zawsze ustalany przez szkołę i nie może przypadać w niedzielę. A czy matura ustna może odbywać się w sobotę? Okazuje się, że tak – w 2025 r. sobotnie terminy to 10 i 24 maja (egzamin nie będzie przeprowadzany w sobotę 17 maja).
Jak dobrze przygotować się do matury ustnej? Sięgnij do Informatora!
Często pytacie mnie, co zrobić, aby jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu ustnego. Odpowiedź brzmi: przede wszystkim opanować odpowiedzi na pytania jawne i zapoznać się ze strukturą egzaminu! W Informatorze opublikowanym przez CKE znajdziesz wiele ważnych informacji dotyczących sposobu przeprowadzenia egzaminu, a także przykładowe zadania niejawne oraz propozycje pytań zadawanych przez komisję. Zapoznaj się z Informatorem CKE z języka polskiego i zdaj dobrze maturę ustną w 2025 r.! Link znajdziesz poniżej.
Ile lektur obowiązkowych trzeba opanować?
Na maturze w 2025 r. obowiązuje 29 lektur obowiązkowych, z czego 28 to te, które pojawiają się w pytaniach jawnych, natomiast dodatkowa pozycja to „Lament świętokrzyski”. Ponadto będzie obowiązywać znajomość utworów poetyckich wskazanych w podstawie programowej. Pytania z lektur obowiązkowych (także z utworów poetyckich) mogą pojawić się w teście historycznoliterackim – we wpisie „Naucz się pytań jawnych, a zdasz maturę pisemną?” pokazywałam, że znajomość zagadnień jawnych może zapewnić nawet 12 punktów w części testowej!
Ile pytań jawnych obowiązuje na maturze ustnej w 2025 r.?
Na liście pytań jawnych na 2025 r. znajduje się 68 zagadnień. 20 sierpnia 2024 r. CKE opublikowała nową, skróconą listę – wcześniej na egzaminie miało być aż 112 pytań jawnych.
Chcesz osiągnąć wymarzony wynik na maturze ustnej z języka polskiego? Skorzystaj z moich opracowań pytań jawnych i zdaj dobrze egzamin w 2025 r.! Nie zwlekaj i kup pakiet omówień już teraz!