Punktacja podczas egzaminu:
TREŚĆ I FORMA |
POPRAWNOŚĆ JĘZYKOWA |
UWAGI |
2 pkt treść zgodna z poleceniem, uwzględnione 2 argumenty; uwzględnionych 5 elementów dotyczących formy: kto zaprasza? kogo zaprasza? na co zaprasza? kiedy się odbywa? gdzie się odbywa? |
1 pkt – łącznie nie więcej niż trzy błędy (językowe, ortograficzne, interpunkcyjne). |
Jeżeli uczeń uwzględnia 5 elementów zaproszenia, a podaje tylko jeden argument, w kryterium „Treść i forma” otrzymuje 1 punkt. |
1 pkt treść zgodna z poleceniem, uwzględnione 2 argumenty; uwzględnione 4 elementy dotyczące formy: kto zaprasza? ORAZ/ALBO kogo zaprasza? ORAZ/ALBO na co zaprasza? ORAZ/ALBO kiedy się odbywa? ORAZ/ALBO gdzie się odbywa? |
Kategorie „Treść i forma” oraz „Poprawność językowa” oceniamy rozłącznie. |
|
0 pkt treść niezgodna z poleceniem ALBO treść zgodna z poleceniem, ale uwzględnione tylko 3 elementy dotyczące formy: kto zaprasza? ORAZ/ALBO kogo zaprasza? ORAZ/ALBO na co zaprasza? ORAZ/ALBO kiedy się odbywa? ORAZ/ALBO gdzie się odbywa? |
0 pkt – łącznie cztery lub więcej błędów (językowych, ortograficznych, interpunkcyjnych). |
|
|
Jeżeli chcesz kogoś zaprosić, musisz się zastanowić, czy podesłanie wydarzenia na Facebooku będzie wystarczające, by ktoś chciał przyjść. Z reguły ludzie lubią, gdy nie traktuje się ich jak ryb w ocenie — chcą się czuć wyjątkowi, a jeżeli zależy ci na dobrych relacjach i by ktoś przyszedł, napisz mu prywatne zaproszenie.
Poprawne zaproszenie musi zawierać wszystkie informacje, które chciałby poznać gość. Powinno zawierać tytuł, informacje o tym, kogo się zaprasza i na co, a także kiedy: tu ważna jest zarówno data, godzina, jak i miejsce. Pamiętaj o podaniu konkretnego budynku, np. „Spotkanie odbędzie się w Domu Kultury przy ulicy Kowalczyka 6”.
Warto powiedzieć gościom z jakiej okazji chcemy się z nimi spotkać. Zaproszenia pisane na potrzeby egzaminu ósmoklasisty muszą także zawierać dwa argumenty — i tutaj postaraj się o niebanalną treść i nie pisz, że gdy gość przyjdzie, to dostanie poczęstunek oraz zwolnienie z lekcji — wierz mi, tak piszą wszyscy. W tekście warto zawrzeć także dodatkowe informacje np. czy jest wymagany konkretny strój lub, czy wydarzenie jest płatne? Nie zapomnij o podpisie! Na potrzeby egzaminu wystarczą trzy ostatnie litery alfabetu: XYZ.
Zaproszenie jest bardziej osobiste niż ogłoszenie (może zawierać emocjonalne elementy: Będzie nam bardzo miło, Nie możemy się doczekać, To będzie niezapomniany wieczór…)
- Unikamy takich słów jak: super, fajnie
- Nagłówek: Spotkanie szkolne/ Zaproszenie
- Zwroty grzecznościowe: Mam zaszczyt zaprosić / Miło mi, że mogę Cię zaprosić / Będziemy zaszczyceni państwa obecnością / Serdecznie zapraszam
- Podpis: XYZ — zapisujemy go w prawym dolnym rogu.
PLAN ZAPROSZENIA:
- tytuł
- kogo i na co?
- kiedy i gdzie?
- po co? z jakiej okazji?
- dlaczego? dwa argumenty zachęcające do uczestnictwa
- czy gość powinien o czymś wiedzieć?
- kto zaprasza?
- podpis
Nie zapomnij o formach grzecznościowych! Zaproszenie ma cechy listu, więc o gościach pisz dużą literą.
UWAGA! Po pożegnaniu i podpisie nie ma znaku interpunkcyjnego!
Np.
Pozdrawiam serdecznie
XYZ
Niech żyje bal!
Zapraszam serdecznie uczniów i uczennice na bal z okazji zakończenia roku szkolnego, który odbędzie się 30 czerwca 2021 r. o godz. 20.00 w naszej szkole. Podczas uroczystości nie zabraknie wielu dodatkowych atrakcji: pokazów magików; loterii, w której można wygrać tygodniowe wakacje, wyborów najlepszej inicjatywy społecznej tego roku.
Przy wejściu do szkoły postawimy puszki — zebrane fundusze zostaną przekazane do schroniska „PSYtul”.
W imieniu Samorządu Uczniowskiego
XYZ
ZAPROSZENIE
Moi Drodzy!
Chciałabym Was serdecznie zaprosić na rozmowę z P. Maciejem Nowakiem, który z zawodu jest kosmonautą. Spotkanie odbędzie się w księgarni „Kokos” przy ulicy Kokosowej 33, 15.11 o godzinie 14.30. Szczególnie zachęcam do uczestnictwa, ponieważ pan Maciej odpowie na każde Wasze pytanie oraz po spotkaniu będziecie mieć szansę do zakupu jego autorskiej książki z autografem.
Pozdrawiam
Gosia
Chcielibyśmy serdecznie zaprosić __________ (kogo?) ________ (na co?), które odbędzie się/Wydarzenie odbędzie się _____________ (kiedy?) _________ (gdzie?).
Przykładowe argumenty:
- darmowy poczęstunek
- możliwość rozmowy z gościem
- powtórzenie materiału/lektury do egzaminu
- możliwość kupna książki
- loteria z nagrodami
- możliwość zrobienia sobie zdjęcia/zdobycia autografu
- możliwość spróbowania czegoś samemu
- dodatkowa ocena z przedmiotu// z zachowania
- dochód z biletów przeznaczony na…
Zadania egzaminacyjne:
W Twojej szkole organizowane jest spotkanie z autorem książek o Henryku Sienkiewiczu. Zredaguj zaproszenie, które umieścisz na szkolnej stronie internetowej. Zachęć w nim koleżanki i kolegów do udziału w spotkaniu. Użyj dwóch argumentów.
Napisz zaproszenie do kolegów i koleżanek na wykład o ekologii, który przygotowuje Kółko Biologiczne “Ziemia” w ramach projektu o kryzysie klimatycznym i zaprosiła z tej okazji przedstawicieli Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Użyj dwóch argumentów, którymi przekonasz gości, by przyszli na spotkanie.
Napisz zaproszenie na szkolne przedstawienie “Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza i zachęć do udziału w spektaklu. Użyj dwóch argumentów odwołujących się do treści lektury.
Zredaguj skierowane do Twoich rówieśników zaproszenie na spotkanie z podróżnikiem połączone z pokazem zdjęć i dyskusją. Spotkanie odbędzie się w najbliższym czasie w instytucji kulturalnej w najbliższej okolicy.
W twojej szkole są organizowane obchody Światowego Dnia Chorego przypadającego 11 lutego. Głównym punktem programu ma być spotkanie z Jerzym Stuhrem, który opowie o swojej chorobie i będzie motywował do walki z przeciwnościami losu. Zredaguj w imieniu Samorządu Szkolnego zaproszenie na stronę internetową szkoły. Poinformuj w nim o organizowanym przez szkołę święcie, a przede wszystkim o wizycie Jerzego Stuhra. Zachęć uczniów do udziału w spotkaniu.
Napisz zaproszenie na organizowane przez Samorząd Uczniowski spotkanie, którego hasło brzmi Nic o nas bez nas, czyli wybieramy przewodniczącego samorządu. Sformułuj dwa argumenty, którymi zachęcisz koleżanki i kolegów do aktywnego udziału w tym wydarzeniu.
Zaproszenie od Oli R. na wzór:
W Twojej miejscowości organizowane jest spotkanie ze znanym sportowcem. Zredaguj zaproszenie, w którym zachęcisz koleżanki i kolegów do udziału w tym wydarzeniu. Użyj dwóch argumentów.
Uwaga: w ocenie wypowiedzi będzie brana pod uwagę poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna.
ZAPROSZENIE
Mam zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych uczniów na spotkanie z Igą Świątek. Odbędzie się ono w następną środę (15.06.2022 r.) o godzinie dwunastej w sali numer 15. Gość porozmawia na temat stresu przed meczami i jak sobie z nim radzić. Będziecie mogli obejrzeć prawdziwą rakietę do tenisa ziemnego, którą tenisistka wygrała Australian Open, a także kupić jej najnowszą książkę ze zniżką 20%.
Serdecznie zapraszam!
Przewodnicząca samorządu szkolnego
XYZ
Spotkanie z Wojciechem Szczęsnym!
Zapraszam wszystkich kolegów i wszystkie koleżanki na spotkanie z Wojciechem Szczęsnym. Odbędzie się ono z okazji wyjścia polskiej reprezentacji z grupy na tegorocznych mistrzostwach świata i będzie miało miejsce w środę 13.12 o godzinie 15.30 na stadionie Polonii Warszawa. Każdy obecny dostanie autograf od bramkarza reprezentacji i odbędzie się specjalna loteria, w której będzie można wygrać piłkę z podpisami wszystkich członków klubu. Prosimy o zabranie stroju sportowego, ponieważ odbędzie się specjalny trening piłkarski z naszym niesamowitym bramkarzem.
Do zobaczenia
XYZ