Opracowanie pytania z puli pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego w 2025 i w latach 2026-2028.
Wstęp (wprowadzenie)
Motyw cierpienia niezawinionego ma za zadanie pokazać, że nie każde zło, którego doświadcza człowiek, jest skutkiem grzechu. Taka nauka płynie chociażby z biblijnej przypowieści o uzdrowieniu niewidomego od urodzenia. Kiedy Jezus wraz z grupą uczniów mijali niewidzącego mężczyznę, uczniowie zadali pytanie: „kto zgrzeszył, że się urodził niewidomy – on czy jego rodzice?”. Jezus odpowiedział natomiast, że poprzez cierpienie objawiają się sprawy Boże – a więc postawa ta może wręcz uszlachetniać. Należy zatem stwierdzić, że przykre doświadczenia, które dotykają człowieka, nie muszą być karą za złe postępowanie. W chrześcijaństwie uznaje się bowiem, że jest to próba, niejako część większego Boskiego planu, z którą po prostu trzeba się zmierzyć.
Rozwinięcie (Biblia):
Podobną interpretację narzuca biblijna Księga Hioba ze Starego Testamentu. Hiob był majętnym, sprawiedliwym i bogobojnym mężczyzną, który starał się unikać grzechu. Miał siedmiu synów i trzy córki. Pewnego dnia szatan sprowokował Boga, aby ten sprawdził, czy Hiob będzie mu ufał, jeśli utraci cały swój majątek. Bóg się zgodził i pozwolił Szatanowi działać. Ten zaś pozbawił Hioba wszystkich bogactw, zabił jego dzieci, a następnie zesłał na mężczyznę chorobę trądu. Mimo to Hiob nawet na chwilę się nie zawahał – przyjmował z…
ZOSTAŁY CI JESZCZE 3 MINUTY CZYTANIA
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie 3 zagadnienia z Biblii oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Motyw cierpienia niezawinionego” na podstawie Biblii.
Temat „Motyw cierpienia niezawinionego” obowiązuje również na maturze ustnej w latach 2026-2028!
Kup teraz opracowanie pytań jawnych z Biblii! Pamiętaj, że w zestawie jest zawsze taniej!