„Nie chcę umierać w przędzalni!” – krzyczy Zośka Malinowska z fabryki Kesslera.

Uniwersalna opowieść o ludzkich ambicjach, zdradzie i cenie sukcesu
Noblista Władysław St. Reymont obnaża brutalne mechanizmy rodzącego się kapitalizmu. W przemysłowej Łodzi końca XIX wieku trzech przyjaciół – Karol Borowiecki, Maks Baum i Moryc Welt – marzy o stworzeniu własnej fabryki. Lecz droga do fortuny wiedzie przez świat bezlitosnych interesów, cynizmu i moralnych kompromisów. A także przez małżeństwo, do którego nagli gorąca miłość. Miłość nie do wybranki, ale jej posagu. Bez kobiet – pieniędzy, które wnoszą one do małżeństwa, ich ciał, które rodzą dzieci, ich rąk, które pracują po kilkanaście godzin dziennie – łódzka maszyna produkcyjna by się zatrzymała.
Reymont kreśli obraz miasta, które wciąga ludzi jak mechaniczna bestia – pożera ideały, wystawia na próbę przyjaźnie i uczucia, sprawia, że każda relacja ma charakter transakcyjny.
20 sierpnia powraca „Ziemia obiecana” Władysława St. Reymonta w nowym, pieczołowicie opracowanym wydaniu wydawnictwa MARGINESY. Tom otwiera wstęp dr Alicji Urbanik‑Kopeć, odsłaniający społeczne i feministyczne wątki powieści, a całość ukazuje się pod patronatem „Baby od polskiego”.
ZAMÓW PRZED PREMIERĄ – odkryj industrialną Łódź Reymonta w wersji, która mówi więcej o współczesności, niż może się nam wydawać.
PS Zapraszam do śledzenia naszych wydarzeń – „Ziemi obiecanej” poświęcimy najbliższe miesiące. Będą też egzemplarze dla tych, którzy wejdą z nami w świat industrialnej Łodzi.