Wstęp (wprowadzenie):

Miłość jest wielką zagadką ludzkości, sprawia, że ludzie jej pragną, cierpią z powodu jej niespełnienia, są gotowi odebrać sobie życie, bo ich wielkie uczucie nie może znaleźć ukojenia. Czym innym jest miłość erotyczna – eros, w której występuje popęd seksualny i pożądanie, a czym innym agape – miłość bliźniego czy storge – rodzicielska.

Rozwinięcie („Pieśń nad Pieśniami”):

Religia chrześcijańska, która zwłaszcza po pojawieniu się mesjasza, ukazuje konieczność głoszenia miłosierdzia wobec bliźnich, często uczy wiernych o konieczności miłowania. Za kanoniczny tekst, a właściwie jedną z ksiąg dydaktycznych Starego Testamentu, uznano pieśń miłosną. Ową pieśnią, pisaną dla zachowania jej znaczenia wielkimi literami, Bóg wg Ojców Kościoła miał uczyć pierwszego człowieka na ziemi, jak ma kochać partnerkę, która dołączy do niego w raju. „Pieśń nad Pieśniami” jest dialogiem między Oblubienicą i Oblubieńcem, którzy wyrażają swój zachwyt wobec ukochanej osoby, a wtóruje im chór. W treści tego utworu Oblubienica porównuje ukochanego do białego jelenia, który depcze węże – a zatem broni ją przed grzechami i złem, ona jest dla niego niczym synogarlica i zapowiedź szczęśliwego życia. Pieśń składa się z sześciu części, które ukazują rozwój uczucia: od przyjaźni, przez dylematy, po wyznania miłości. To jedna z najbardziej nietypowych…

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z Biblii oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Obraz miłości w literaturze” na podstawie Biblii.

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: