„Nauka wywodzi się z uniwersalnej ciekawości, która czyni nas ludźmi, i zadaje pytania, które są wspólne dla nas wszystkich. Jest nam pilnie potrzebna do budowania bardziej inkluzywnych, transformatywnych i odpowiedzialnych ekosystemów nauki i technologii, które będą wolne od uprzedzeń i dyskryminacji” – to słowa Audrey Azoulay, dyrektor generalnej UNESCO, które warto przypomnieć wszystkim specjalistom/kom ds. HR.

Odsetek kobiet w obszarze branży STEM (science, technology, engineering, mathematics) to wg danych UNESCO zaledwie 16%, a jedynie 30% wszystkich studentek wybiera kierunki związane z naukami ścisłymi.

Problemem nie jest brak zainteresowania nauką i technologiami wśród młodych kobiet , ale jak wynika z niezależnego raportu 3M (State of Science Index) – ubóstwo oraz uprzedzenia społeczne.

Dlatego tak ważne jest, by nie marnować potencjału, wspierać i przypominać, że nauka nie ma żadnego związku z płcią i każdy może być ciekawy świata. Jest to zadanie nie tylko dla bliskiego otoczenia młodych osób, lecz przede wszystkim dla korporacji i mediów, chociaż nie uwzględnia się ich roli w rozwoju człowieka, to jednak stety/niestety mają znaczący wpływ na kształtowanie postaw. 

Taki też cel przyświecał zorganizowanemu w dniach 7-8 czerwca 2022 w Warsaw Expo XXI przez Fundację Edukacyjną Perspektywy Women in Tech międzynarodowego spotkania kobiet nauki, biznesu i technologii, (https://womenintechsummit.pl/), które dzieliły się swoim dorobkiem naukowym i wizjami przyszłości technologicznej świata.

Oczywiście było to spotkanie góry z górą, przyznawanie nagród branżowych itd., ale to, co mnie szczególnie zachwyciło, to darmowy udział dla młodych ludzi, którzy wybierają swoją przyszłą drogę życiową. Dodatkowo na jednym ze zdjęć udostępniam Wam informacje o stypendiach i obozach edukacyjnych ze wsparciem mentorów.

Frekwencja podczas wydarzenia na czterech pełnych salach konferencyjnych przypominała tę, którą miał Dawid Podsiadło na ostatnich koncertach – ogrom ludzi! Dodatkowo 100 specjalistycznych warsztatów, strefy mentoringu (!), targi pracy firm i instytucji, którym szczególnie zależy na zatrudnianiu kobiet – mam NADZIEJĘ, że nie na bezpłatne staże ;).

Oby wizja siostrzeństwa i odpowiedzialności społecznej biznesów niedługo stała się normą! HOWK!

Na zdjęciu jestem ja oraz Perspektywiczna Maturzystka 🙂

Najnowszy raport stworzony przez Perspektywy Women in Tech oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji „Kobiety na Politechnikach 2022” można pobrać ze strony:http://www.dziewczynynapolitechniki.pl/pdfy/raport-kobiety-na-politechnikach-2022.pdf