Wstęp (wprowadzenie):
Święty Franciszek jest uznawany za patrona natury. Jego postawa względem przyrody cechowała się umiłowaniem każdej istoty żywej. Twierdził on bowiem, że człowiek powinien szanować wszystko, co pochodzi od Boga – jeśli nie okaże się należnego respektu, będzie to przejaw ludzkiej pychy.
Rozwinięcie (kontekst):
Kluczowym kontekstem dla zrozumienia postawy świętego Franciszka wobec natury jest opis stworzenia świata zawarty w „Księdze Rodzaju”. Piątego dnia Bóg stworzył zwierzęta wodne i ptaki, natomiast szóstego powołał do życia zwierzęta lądowe oraz człowieka, który miał nad nimi wszystkimi zapanować. Wszystko, co stworzył Bóg, było dobre (zostało to wielokrotnie podkreślone w biblijnym opisie stworzenia świata). To właśnie z tego przekonania wywodzi się franciszkańska idea umiłowania natury, zgodnie z którą szacunek wobec istot żywych oznacza miłość do dzieła Boga.
Rozwinięcie („Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu”):
O tym, że wszystko pochodzi od Boga, święty Franciszek wspomniał w historii dotyczącej radości doskonałej. Asceta wierzył, że człowiek nie powinien czuć wyższości wobec wszystkiego, co go otacza, ponieważ jest to dzieło Stwórcy, które należy bezwzględnie szanować. Jedynym, co nie pochodzi od Boga, było cierpienie; miało ono przymiot ludzki, w związku z czym tylko tym człowiek mógł się chwalić. Wszelka próba panowania przez człowieka nad światem była niczym innym niż przejawem pychy. W jednym z kwiatków opisana została historia kazania, które Franciszek wygłosił do ptaków. Przypomniał im, że zostały stworzone przez Boga i cieszyły się jego sympatią – dostały od niego odzienie (pióra), dar latania oraz możliwość zdobywania pożywienia bez pracy własnych rąk (pod tym względem zwierzęta różniły się od człowieka, ponieważ jedną z kar dla ludzi za grzech Adama i Ewy była praca w trudzie). Franciszek nawracał ptaki i głosił im słowo boże dokładnie tak samo, jak robił to z ludźmi, ponieważ w ten sposób dawał wyraz swojej miłości do wszystkiego, co pochodzi od Boga. W innym kwiatku uratował nawet dzikie turkawki (gatunek ptaków) przed niechybną śmiercią. Poprosił chłopca niosącego ptaki w klatce na targ, aby je uwolnił. Ten, natchniony przez Boga, posłuchał prośby. Franciszek przypomniał, że Pismo przyrównywało ptaki do stworzeń pokornych, wiernych i czystych. Pobudował im gniazda i pozwolił cieszyć się wolnością, ponieważ w ten sposób mógł im umożliwić kontynuowanie bożego dzieła stworzenia.
Zakończenie (podsumowanie):
Franciszkańska idea umiłowania natury wywodzi się z wiary w wyższość boskiego stworzenia nad człowiekiem. Gatunek wygnany z raju za złamanie bożego zakazu nie ma prawa ingerować w plan nakreślony przez Stwórcę. W związku z tym przyrodę należy otaczać szacunkiem i chronić ją przed szkodliwymi działaniami człowieka.
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Kwiatków świętego Franciszka z Asyżu” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Franciszkańska idea umiłowania natury” na podstawie „Kwiatków świętego Franciszka z Asyżu”.