Zostałam nauczycielką, bo nienawidzę nudy! Świat jest zbyt ciekawy, by nieustannie wykonywać tę samą pracę, a w tym zawodzie nigdy nie przewidzisz, jak potoczy się dzień. A później okazało się, że każdy belfer ma nad sobą Rosoła, który każe patrzeć w oczy i że w trakcie rad pedagogicznych lepiej nie zadawać pytań, by nie wyjść na urwisa. Nagle nie można powiedzieć, że najfajniejsze w trakcie urlopu było to, że się biliśmy i kłóciliśmy; że pomysł nieprzyjścia na zebranie nie należał do mnie i to Alcest mnie namówił, że nie możemy rozwiązać sporu, stosując jedyną słuszną metodę: papier, kamień, nożyczki i że to Barbara od matmy podwędziła mi dziennik, dlatego nie uzupełniłam tematów lekcji. Dzieci też mają przechlapane, bo są inwigilowane dzięki Librusowi; nie mogą biegać po korytarzu i ciągle muszą słuchać rad, do których dorośli się nie stosują.
Tytułowy Mikołajek z serii opowiadań autorstwa René Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempé to dzisiaj już starszy pan, ale nas fascynuje jako psotnik, którego przygody pokazują, że to dorośli zachowują się absurdalnie. Niby chcemy, by nasze dzieci były “grzeczne”, ale zapominamy, że dopasowanie do reguł to proces, a dzieciństwo jest czasem zabawy i testowania rzeczywistości. Mikołajek pokazuje, że niezdrowo jest być grzecznym dzieckiem, jego historie to także opowieści o tym, że chłopcy też płaczą, a dziewczyny nie tylko bawią się lalkami, a więc są nudne jak kluski z rosołem, lecz także potrafią kopnąć piłkę “jak szatan”.
Chyba właśnie dla tych wspomnień z dzieciństwa sięgamy po przygody Mikołajka, by wraz z dziećmi śmiać się z dziecięcych psot i sposobu, w jaki postrzegają świat dorosłych i by trochę im zazdrościć, że już tak nie możemy (tu stawiam znak zapytania).
Dziś to jedna z najfajniejszych lektur szkolnych, a dzięki wydawnictwu Znak Emotikon (jedynemu wydawcy przygód Mikołajka w Polsce) mamy jej kolejne wznowienia (teraz 5 pierwszych tomów opowiadań) oraz ponad 40 stron darmowych scenariuszy lekcji i zabaw do wykorzystania podczas rodzinnych spotkań, zajęć w świetlicy czy bibliotece. Zachęcam wszystkich nauczycieli, aby skorzystali ze wsparcia wydawnictwa i zapisali się do Newslettera, w którym będą otrzymywać materiały edukacyjne i informacje o konkursach literackich.
———————–
Lubię coś dostać, zwłaszcza gdy to nie jest ospa, więc dodatkowo zapraszam do skorzystania z rabatu -40% na wszystkie książki Gościnnego i Sempé.
Kod rabatowy: BABAODPOLSKIEGO daje rabat 40% na książki ze strony: https://rcl.ink/ZenTh (do 30 września!)
Link do materiałów edu: https://znakemotikon.pl/edukacja/
#współpraca #mikołajek #bababook