Pełne opracowanie „Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnára, a w nim: streszczenie dzieła, omówienie problematyki, symboliki, genezy, języka, typu narracji, motywów literackich, bohaterów i kontekstów znajdziesz w moim sklepie.

Korzystasz z przygotowanego przeze mnie streszczenia i opracowania lektury, po inne opracowania zapraszam na stronę sklepu:
HTTPS://BABAODPOLSKIEGO.PL/SKLEP/
CHŁOPCY Z PLACU BRONI
Autor
Ferenc Molnár
Tytuł
Chłopcy z Placu Broni / Chłopcy z ulicy Pawła
Rodzaj literacki
epika
Gatunek literacki
powieść młodzieżowa
Data wydania
1906 – powieść ukazuje się w odcinkach w węgierskim czasopiśmie dla młodzieży „Tanulók Lapja” (Gazetka Uczniowska)
1907 – pierwsze wydanie książkowe pt. „Chłopcy z ulicy Pawła”
1910 – wydanie książkowe pt. „Chłopcy z Placu Broni”
Przekłady na język polski:
1913 (Janina Mortkowiczowa), 1989 (Tadeusz Olszański), 2022 (Wojciech Maziarski, pt. „Chłopaki z ulicy Pawła”), 2024 (Miłosz Waligórski, pt.„Chłopcy z ulicy Pawła”)
Epoka literacka
modernizm
Miejsce wydania
Budapeszt, Austro-Węgry
Czas akcji
1889, wiosna
Miejsce akcji
Budapeszt: szkoła, Plac Broni, Ogród Botaniczny, mieszkanie Nemeczka
Geneza
Ferenc Molnár po ukończeniu studiów w Genewie wrócił do Budapesztu. Był już znany w kraju i za granicą dzięki swojemu cyklowi reportaży. W rodzinnym mieście utrzymywał się głównie z pisania, większość czasu przesiadywał w ulubionej kawiarni New York. W 1906 roku spotkał swojego dawnego profesora z gimnazjum, który poprosił go o wsparcie w tworzeniu szkolnego tygodnika „Tanulók Lapja”. W taki sposób powstał pomysł wydania w odcinkach powieści dla młodzieży.
Problematyka
Problematyka powieści jest ponadczasowa. Grupa chłopców walczy o Plac Broni – miejsce zabaw, ale też miejsce dla nich szczególne, które traktują jako swoją małą ojczyznę. Tytułowi bohaterowie kierują się wartościami takimi jak honor, przyjaźń, lojalność, wierność, oddanie, wzajemna pomoc, braterstwo – które są uniwersalne i nadal aktualne.
Akcja powieści toczy się pod koniec XIX wieku. Węgry znajdowały się wówczas pod panowaniem Austrii. W 1848 roku na krótko wywalczyły niepodległość, a w 1868, dzięki nieustającym dążeniom Węgrów, Cesarstwo Austriackie przekształciło się w Austro-Węgry. Całkowitą samodzielność Węgry jednak uzyskały dopiero po I wojnie światowej, w 1918 roku.
Typ narracji
narrator trzecioosobowy, wszechwiedzący (zna myśli i uczucia bohaterów)
Język
- liczne dialogi
- rozdział IX to zapis tajnego protokołu Wielkiej Księgi Związku Kitowców
Bohaterowie
Erno Nemeczek – najmłodszy z grupy chłopców z Placu Broni, miał jedenaście lat, był synem ubogiego krawca. Jasnowłosy, o delikatnych rysach twarzy, był najmniejszy, wątły, szczupły. Jako jedyny z grupy miał najniższą rangę wojskową – był szeregowcem, wykonywał wszystkie rozkazy. Pełnił funkcję sekretarza Związku Kitowców. Mimo wielu starań był przez kolegów niedoceniany. Postanowił zasłużyć na awans, dlatego zgłosił się jako ochotnik do pójścia razem z Boką do Ogrodu Botanicznego. Wykazał się męstwem i odwagą podczas samodzielnej wyprawy po odzyskanie chorągiewki. Był lojalny – odmówił przystąpienia do Czerwonych Koszul. Poczucie obowiązku i miłość do małej ojczyzny sprawiły, że mimo zakazu matki wyszedł z domu, żeby bronić Placu Broni.
Janosz Boka – przywódca chłopców z Placu Broni, miał czternaście lat. Zwracał uwagę na słowa, był poważny, rozważny, spokojny. Potrafił rozmawiać i łagodzić spory. Cieszył się autorytetem u chłopców. Postrzegany był jako rozsądny, mądry i sprawiedliwy. Dopóki nie był pewien zdrady Gereba, nie mówił o tym pozostałym chłopcom. Był wrażliwy – zdrada Gereba sprawiła mu przykrość. Potrafił jednak wybaczyć, dać drugą szansę. Był opiekuńczy – odprowadził chorego Nemeczka do domu.
Deżo Gereb – należał do grupy chłopców z Placu Broni, pochodził z zamożnej rodziny. Rywalizował o przywództwo z Boką i po przegranych wyborach postanowił dołączyć do Czerwonych Koszul. Był odważny, awanturniczy i zuchwały, ale wolał podstępem przejąć plac, przekupując stróża cygarami. Został uznany za zdrajcę, lecz dostał drugą szansę od Boki i mógł się zrehabilitować podczas bitwy.
Feri Acz – był dowódcą Czerwonych Koszul, wrogów chłopców z Placu Broni. Był dobrze zbudowany, silny i odważny. Nie tolerował podstępu i nieuczciwości, dlatego nie spodobał mu się pomysł Gereba z przekupieniem Słowaka. Zależało mu na tym, aby zdobyć plac w honorowej walce. Docenił odwagę oraz lojalność Nemeczka, później szczerze martwił się o stan zdrowia chłopca.
Pozostali członkowie grupy chłopców z Placu Broni
Kolnay – syn lekarza, skarbnik, a potem przewodniczący Związku Kitowców. Nie dopełnił swoich obowiązków, co doprowadziło do wyschnięcia kitu. Kłócił się z Barabaszem, z którym pogodził się po śmierci Nemeczka.
Weiss – był przewodniczącym Związku Kitowców. Nazwał Nemeczka zdrajcą i polecił wpisać jego nazwisko do księgi małymi literami.
Barabasz – przechowywał pieczątkę Związku Kitowców. Szydził z Kolnaya, nie lubił go, ale pogodził się z nim po śmierci Nemeczka.
Czonakosz – był odważny, uczestniczył w wyprawie do Ogrodu Botanicznego. Potrafił bardzo głośno gwizdać.
Rychter – syn adwokata. Ukradł znaczek od ojca dla Związku Kitowców, potem się bał konsekwencji swojego czynu.
Czele – członek Związku Kitowców. Wyróżniał się elegancją. Opiekował się chorągiewką, jego siostra uszyła chorągiewkę zarówno dla związku, jak i dla Placu Broni.
Pozostali członkowie Czerwonych Koszul
Bracia Pastorowie – dwaj bracia, którzy zawsze chodzili ze spuszczonymi głowami, patrząc przenikliwie na innych. Byli silni, wykorzystywali swoją przewagę fizyczną do niecnych celów, np. kradzieży kulek od młodszych.
Sebenicz – był jednym z posłów Acza, podczas bitwy nosił chorągiew chłopców z Placu Broni. Nie był postrzegany jako najbystrzejszy, dwa razy błędnie pokierował pościgiem za Boką, Czonakoszem i Nemeczkiem.
Inne postacie
Profesor Rac – nauczyciel łaciny, który rozwiązał Związek Kitowców
Słowak -stróż placu, ma psa Hektora
Style/kierunki
Symbolika
Motywy literackie
Konteksty
Co jeszcze się omawia przy tej lekturze?
Streszczenie
i opracowanie
Pełne opracowanie „Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnára, a w nim: streszczenie dzieła, omówienie problematyki, symboliki, genezy, języka, typu narracji, motywów literackich, bohaterów i kontekstów znajdziesz w moim sklepie.