Opracowanie pytania z puli pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego w 2025 i w latach 2026-2028.

Wstęp (wprowadzenie):

Chociaż w literaturze postać buntownika często jest ukazywana pozytywnie (by wspomnieć chociażby o Prometeuszu, Kordianie czy Konradzie), to jednak nie brakuje przykładów postaci, które swoją bezkompromisowością uczyniły więcej złego niż dobrego. Bunt przeciwko porządkowi społecznemu może mieć bowiem sens tylko wtedy, gdy prowadzi do realnej poprawy sytuacji ludzi – w przeciwnym razie jedynie tworzy podwaliny pod nowy reżim (często jeszcze gorszy od poprzednich).

Rozwinięcie („Tango”):

Sławomir Mrożek w „Tangu” ukazał negatywną stronę buntu społecznego – sprzeciw wobec rzeczywistości stał się bowiem przyczyną najpierw moralnego rozkładu społeczeństwa i osłabienia roli inteligencji, a później dojścia Edka do władzy.

Pokolenie Stomila i Eleonory buntowało się przeciw porządkowi społecznemu. W czasach młodości walczyło z wszelkimi przejawami formy, dążyło do…

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Tanga” Sławomira Mrożka oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Bunt przeciwko porządkowi społecznemu” na podstawie „Tanga”.

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: