Opracowanie pytania z puli pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego w 2025 i w latach 2026-2028.
Wstęp (wprowadzenie):
Człowiek zlagrowany to osoba, która na skutek długiego przebywania w obozie koncentracyjnym musiała dostosować się do nowych warunków. Ciągła świadomość czyhającej śmierci połączona z nadzieją na uniknięcie tragicznego losu zmuszała do odrzucenia moralności, którą zdobyto w procesie socjalizacji. Wartości takie jak godność życia ludzkiego, równość czy solidarność zostały stłamszone przez nazistowski system zorganizowanego ludobójstwa. W warunkach obozowych jedyną wartością było zachowanie własnego życia. Należało więc pozbyć się troski o innych, często też trzeba było zaakceptować własne nikczemne zachowanie (w tym również żerowanie na czyimś życiu). Taki stan bez wątpienia miał wpływ na psychikę osób, które zdołały opuścić obozy koncentracyjne.
ZOSTAŁO CI JESZCZE 5 MINUT CZYTANIA
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z opowiadania „Proszę państwa do gazu” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Człowiek zlagrowany jako ofiara zbrodniczego systemu” na podstawie opowiadania „Proszę państwa do gazu” Tadeusza Borowskiego.
Temat „Człowiek zlagrowany jako ofiara zbrodniczego systemu” obowiązuje również na maturze ustnej w latach 2026-2028!
Kup teraz opracowanie pytań jawnych z opowiadania „Proszę państwa do gazu”! Pamiętaj, że w zestawie jest zawsze taniej!

Pełne opracowanie i streszczenie Opowiadań („Pożegnanie z Marią”; „Proszę państwa do gazu”; „Ludzie, którzy szli”) Tadeusza Borowskiego – geneza, problematyka, typ narracji, język, motywy, konteksty, szczegółowe streszczenie każdego opowiadania – znajdziesz w moim sklepie!