Wstęp (wprowadzenie):

Artyści często wykorzystują w swoich dziełach motyw podróżnika – homo viator. Topos ten umożliwia ukazanie przemian i przeżyć wewnętrznych człowieka, który zmienia się pod wpływem doświadczeń, a także przedstawia ludzkie życie jako wędrówkę: drogę, którą każdy z nas musi samodzielnie pokonać.

Rozwinięcie („Odyseja”):

Przykładem realizacji toposu podróży może być epopeja Homera pt. „Odyseja”, w której tytułowy bohater nie może powrócić do domu przez 20 lat (10 lat wojny trojańskiej  –  po stronie Hellenów oraz 10 lat tułaczki, by dotrzeć do Itaki). Wyprawa ta była pełna przygód, podczas których Odys tracił członków załogi, ale mógł też wykazać się sprytem (niekoniecznie inteligencją, o czym świadczy fakt, że po oślepieniu cyklopa podał mu swoje prawdziwe imię i przez to Posejdon, ojciec Kiklopa, zemścił się i przeszkodził Odyseuszowi w powrocie do domu). W trakcie swojej tułaczki Odys musiał wielokrotnie wykazywać się odwagą i sprytem, a także…

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Odysei” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Ludzkie życie jako wędrówka” na podstawie „Odysei” Homera.

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: