Wstęp (wprowadzenie)

Taniec śmierci, zwany również danse macabre, to alegoryczne przedstawienie równości wszystkich ludzi wobec śmierci. Motyw ten wywodzi się ze średniowiecza i ma związek z kulturą ludową, która często wymagała przedstawiania skomplikowanych prawd w przystępny sposób. Samo pojęcie danse macabre często utożsamiane jest z korowodem kościotrupów, który zaprasza po kolei przedstawicieli kolejnych warstw społecznych do siebie – oznacza to, że śmierć przychodzi do każdego, nie ma ludzi, którzy zdołają jej uniknąć. Jako motyw taniec ten pojawiał się przede wszystkim w średniowieczu oraz w baroku. 

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Motyw tańca śmierci” na podstawie „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”.

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

Czym jest danse macabre?

Danse macabre, czyli „taniec śmierci”, to motyw ukazujący równość wszystkich wobec śmierci, często przedstawiany w sztuce i literaturze.

Jaki wpływ miały motywy memento mori, danse macabre i ars bene moriendi na kulturę średniowiecza?

Motywy memento mori (pamiętaj o śmierci), danse macabre (taniec śmierci) i ars bene moriendi (sztuka dobrego umierania) miały ogromny wpływ na kulturę i mentalność średniowiecza. Przypominając o kruchości ludzkiego życia i nieuchronności śmierci, skłaniały do refleksji nad sensem istnienia, do pokuty i do prowadzenia życia zgodnego z zasadami wiary.