Wstęp (wprowadzenie):
Etos rycerski to zbiór norm, których powinien przestrzegać każdy rycerz. Wśród najważniejszych zasad wymienić można między innymi: gotowość do walki (i śmierci) w obronie ojczyzny i religii, dobre urodzenie (najlepiej w rodzinie z długimi tradycjami rycerskimi), odwagę, walkę w sprawiedliwych warunkach, przestrzeganie zobowiązań wobec króla i ojczyzny czy zemstę za każdą krzywdę lub zniewagę. Przestrzeganie etosu rycerskiego było sprawą honoru, a każdy, kto złamał żelazne reguły, był skazany na wieczną hańbę i potępienie.
Rozwinięcie („Pieśń o Rolandzie”):
Roland, bohater średniowiecznej pieśni, zapisał się w historii jako wzorzec rycerza – był wierny zasadom aż do śmierci. Poprzez swój akt umierania dał świadectwo odwagi oraz przywiązania do Boga i ojczyzny. Ars bene moriendi Rolanda spełniała wszystkie wymagania stawiane rycerzowi przez etos. Przed śmiercią wierny poddany Karola Wielkiego próbował...
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2023 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Pieśni o Rolandzie” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Średniowieczny etos rycerski” na podstawie „Pieśni o Rolandzie”.