Wstęp (wprowadzenie) i kontekst:
Odpowiedzialność za czyny jest podstawą wszelkiej sprawiedliwości. Ludzie potrzebują wiary, że każdy czyn zostanie odpowiednio rozliczony – stąd między innymi chrześcijański Sąd Ostateczny dokonywany przez sprawiedliwego Boga oraz osąd w Hadesie, na podstawie którego dusze grzeszników trafiają do Tartaru, a dobrych ludzi – na Wyspę Błogosławionych. Ludzie ponoszą odpowiedzialność za czyny zarówno po śmierci (tak jak pokazał to Adam Mickiewicz w II części „Dziadów”), jak i za życia – taka sytuacja spotkała Balladynę, bohaterkę dramatu Juliusza Słowackiego, którą poraził piorun.
Rozwinięcie („Makbet”):
Moralna odpowiedzialność za czyny może przejawiać się w wyrzutach sumienia, które doprowadzają człowieka do obłędu. Nie jest to kara sama w sobie – należy to definiować bardziej jako wstęp do kary. Etap, w którym...
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Makbeta” Williama Szekspira oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Moralna odpowiedzialność za czyny” na podstawie „Makbeta”.