Zostałam zaproszona przez Marię Weronikę Kmoch (herstoryczkę, historyczkę, wikipedystkę) do poprowadzenia warsztatów na temat języka. Uczestnicy będą pisać hasła w ramach Miesiąca Ukraińskiego w Wikipedii.

Opis warsztatów stworzonych przez M. W. Kmoch:

(Nie)znane kobiety Wikipedii
Wyjrzymy za mury szkoły, by spojrzeć na przestrzeń wokół nas, porozmawiamy o języku, społeczeństwie, historii i sztuce – wszystko to, by poznać historie inspirujących kobiet i właściwie o nich opowiedzieć. Właściwie, czyli w sposób równościowy, inkluzywny, podmiotowy. Efektem będą biogramy inspirujących bohaterek, które wspólnie napiszemy i opublikujemy w Wikipedii, by uzupełnić tę encyklopedię o “brakującą połowę dziejów”. Włączymy się w Miesiąc Ukraiński w Wikipedii.

cele:

  • edukacja o “brakującej połowie dziejów”
  • wzbudzenie refleksji na temat otaczającej nas narracji i potrzeby jej zmiany
  • pozostawienie trwałego śladu po działaniach szkolnych i włączenie się w społeczny projekt największej encyklopedii świata, gdzie biogramów kobiecych jest nadal za mało
  • udział w Miesiącu Ukraińskim: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Miesiąc_ukraiński_w_Wikipedii

efekty:

  • nowe hasła w Wikipedii (całkowicie nowe lub przetłumaczone z innych wersji językowych Wikipedii, ew. rozbudowa istniejących haseł); było cudownie, gdyby udało się tak, że każda osoba napisze 2 krótkie hasła (max. 3 tys. znaków, nie licząc przypisów) lub 1 dłuższe (min. 6 tys. znaków, nie licząc przypisów)
  • wystawa prac plastycznych
  • grupa: 22 osoby

osoby zaangażowane: Maria Weronika Kmoch, Aneta Korycińska, Adrianna Konopka, Piotr Hummel, Agnieszka Jankowiak-Maik
wsparcie ze strony Wikimedia Polska: Klara Sielicka-Baryłka, Grzegorz Gogacz, Maria Weronika Kmoch