Często pytacie mnie, jakiej odpowiedzi należy udzielić, gdy pada pytanie o to, czym jest pokolenie Kolumbów, dlatego poniżej publikuję moją krótką notatkę. Dowiesz się z niej, jaka jest definicja pokolenia Kolumbów, co oznacza ten termin, skąd się wzięła nazwa i jak ją należy zapisywać.
Pokolenie Kolumbów – co to jest?
Pokolenie Kolumbów to zwyczajowe określenie pisarek i pisarzy urodzonych ok. 1920 r., których młodość przypadła na czas II wojny światowej. W obiegu funkcjonuje również określenie „pokolenie 1920”, którego nazwa została zaczerpnięta z dekady, w której urodzili się przedstawiciele tej generacji. Koncepcja pokolenia Kolumbów opiera się na założeniu, że osoby je tworzące miały istotną wspólną cechę – ich młodość przypadła na okres II wojny światowej. Pokolenie Kolumbów w momencie rozpoczęcia wojny ledwie skończyło liceum lub miało rozpocząć studia; było zaangażowane w działalność konspiracyjną i było ofiarą represji ze strony nazistowskich okupantów.
Pokolenie Kolumbów – skąd taka nazwa?
Nazwa tego pokolenia pochodzi od tytułu książki Romana Bratnego “Kolumbowie. Rocznik 20”, w której przedstawiana jest twórczość przedstawicielek i przedstawicieli tej generacji. Termin ten ma wiele interpretacji, a najważniejsza dotyczy podobieństw między twórcami a Krzysztofem Kolumbem, uznawanym za odkrywcę Ameryki.
Dlaczego pokolenie Kolumbów często określa się mianem pokolenia straconego?
Pokolenie Kolumbów to osoby urodzone w latach 20 XIX wieku. Niczym Kolumb odkrywający Amerykę, odkrywali oni nowy świat, którym była niepodległa Polska. Zamiast poznawać życie, przeżywać pierwsze rozterki miłosne czy rozwijać zainteresowania, musieli stawić czoła wojnie. Ci, którzy przeżyli, w późniejszej twórczości odnosili się do tematyki wojny (np. zauważali, że upadł świat wartości moralnych). O pokoleniu Kolumbów mówi się często, że było „pokoleniem straconych szans” – ich młodość przypadła na okres jednego z najtragiczniejszych konfliktów zbrojnych w historii ludzkości, co miało wpływ na ich twórczość oraz psychikę. Musieli nauczyć się żyć w świecie „odwróconego dekalogu” – zupełnie innych wartości niż te, które im wpajano przez lata.
Pokolenie Kolumbów – kto do niego należał?
Twórcy pokolenia Kolumbów to:
- Krzysztof Kamil Baczyński
- Gustaw Herling-Grudziński
- Anna Kamieńska
- Tadeusz Borowski
- Tadeusz Różewicz
- Roman Bratny
- Tadeusz Gajcy
Pokolenie Kolumbów – jak pisać? W cudzysłowie i wielką literą?
Poprawny zapis to: pokolenie Kolumbów (bez cudzysłowu, wielka litera jedynie w odniesieniu do drugiego wyrazu). Warto pamiętać, że zapis ten różni się od zapisu synonimicznych nazw:
- „pokolenie 1920”
- pokolenie „czasu burz”
- pokolenie „apokalipsy spełnionej”