Wstęp (wprowadzenie):

Świat nigdy nie trwał w aksjologicznej próżni. Już pierwsze teksty literackie (Biblia i mitologie) wprowadzały hierarchię wartości; starotestamentowy Bóg wiedział, że to, co czynił, było dobre. Strażnikowi moralności zależało na tym, aby ludzie przestrzegali wskazanych przez niego wartości. Właśnie z tego względu zakazał Adamowi i Ewie zerwania owocu z drzewa poznania dobra i zła – decydowanie o tym, co jest właściwe, a co nie, stanowiło wyłączny przymiot Boga. Dzięki wartościom ludzie rozumieli otaczający ich świat i umieli się w nim poruszać. Upadek systemów moralnych doprowadził natomiast do sytuacji, w której ludzie nie wiedzieli, w jaki sposób należy się zachowywać. Konsekwencją takiego stanu rzeczy był pogłębiający się marazm i uczucie braku sensu życia

Rozwinięcie („Tango”):

Pokolenie Stomila i Eleonory całkowicie zanegowało dotychczasowe wartości – miejsce tradycji zajęła nowoczesność (rozumiana jako odrzucanie tego, co stare), a prawo do szczęścia stało się nadrzędną zasadą (z tego względu Stomil pozwalał na romans żony z Edkiem). Rodzice Artura wierzyli, że należy „nie krępować się i robić to, na co ma się ochotę”. Spędzali życie na wymyślaniu artystycznych eksperymentów i oddawaniu się cielesnym przyjemnościom. Sprowadzali swoją dziejową rolę do wykraczania poza formę i torowania drogi przyszłości dla nowych pokoleń – nie proponowali jednak nowych wartości, wobec czego bunt prowadził wyłącznie do rozkładu wartości.

Tak skonstruowanemu światu sprzeciwiał się Artur – młody mężczyzna wychowany na zgliszczach rewolucji, w świecie opanowanym przez chaos. Jak sam stwierdził, potrzebował zasad, ponieważ „wchodził w życie”. Doskwierał mu brak porządku świata, który objawiał się w wystroju mieszkania (bałagan, wszędzie walały się rupiecie, w tym wózek dziecięcy Artura), a także w świecie wartości. Odejście od tradycji – wobec braku nowych propozycji wartości – potęgowało w Arturze poczucie niepewności i…

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Tanga” Sławomira Mrożka oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Problem upadku wartości” na podstawie „Tanga”.

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: