Romantyczny melancholik czy współczesny youtuber? Groteska, szaleństwo i zabawa konwencjami w „Kordianie” Juliusza Słowackiego
Podczas prelekcji poświęconej „Kordianowi” Juliusza Słowackiego uczestnicy otrzymają pełen wgląd w literackie konwencje, konteksty oraz motywy obecne w dziele. Omówię także problematykę i strukturę dramatu, co jest niezbędne do napisania wypracowania na poziomie rozszerzonym egzaminu maturalnego. Odpowiem również na dotychczasowe pytania jawne, które – choć zostały skreślone z wymagań na maturę ustną, ponieważ „Kordian” nie obowiązuje na poziomie podstawowym – mogą być źródłem przydatnej wiedzy także na rozszerzeniu.
Przede wszystkim jednak ukażę Słowackiego jako ironistę – mistrza groteski, którego „Kordian” to dzieło o takiej dynamice scen, której nie powstydziliby się najpopularniejsi youtuberzy. Nie zabraknie przy tym śmiechu, bo w końcu jak można mówić o Słowackim, nie doceniając jego humoru? Przygotujcie się na literacką przygodę, która zmieni Wasze spojrzenie na romantyzm i pokaże, że dawni twórcy mogliby dziś śmiało konkurować o subskrypcje na YouTube.
PS Chmury proszę zaparkować przed biblioteką.
Pełne opracowanie i streszczenie „Kordiana” Juliusza Słowackiego (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty) znajdziesz w moim sklepie.