Wstęp (wprowadzenie):

Stan wojenny był czasem, gdy bunt Polaków mieszał się z bezradnością. Z jednej strony wspomnieć można o postaciach gotowych do walki z reżimem, próbujących okazać brak zgody na zwiększoną obecność wojsk na ulicach, z drugiej natomiast – nie brakowało ludzi zmęczonych kolejnymi represjami, zastraszonych, nieumiejących przeciwstawić się władzy. Marek Nowakowski w zbiorze opowiadań „Raport o stanie wojennym” nakreślił różnorodny obraz postaw wobec wydarzeń w latach 1981–1983.

Rozwinięcie („Raport o stanie wojennym”):

Jedną z możliwych postaw była bezradność, widoczna szczególnie w opowiadaniu „Nocny ront”, gdzie bohaterowie czekający w kolejce do sklepu mięsnego zostali niemalże zmuszeni do wręczenia łapówki legitymującym ich mundurowym. Sznur ludzi, ustawiający się na długo przed zakończeniem godziny policyjnej, składał się przede wszystkim z osób starszych. Wprawdzie zdawali sobie sprawę z wagi wykroczenia, niemniej jednak trudna sytuacja (braki w sklepach, strach przed głodem) zmuszała ich do złamania zakazu wychodzenia z domu. Ludzie czekający na mrozie przed sklepem dostali ultimatum: musieli wręczyć łapówkę, aby uniknąć aresztowania…

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Raportu o stanie wojennym” Marka Nowakowskiego (także te usunięte z listy pytań jawnych na 2024!) oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Bunt i bezradność – postawy bohaterów wobec realiów stanu wojennego” na podstawie „Raportu o stanie wojennym”.

Ten temat obowiązuje również na maturze ustnej w 2025!

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: