Wstęp (wprowadzenie):
Wprowadzenie stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. mogło być dla wielu Polek i Polaków zaskoczeniem – nic wcześniej nie zapowiadało, że władza zdecyduje się na tak radykalne posunięcie. Oficjalnym powodem wprowadzenia stanu wyjątkowego była zła sytuacja gospodarcza kraju, w praktyce jednak celem działań reżimu było zatrzymanie pochodu „Solidarności”, czyli rosnącego poparcia Polaków dla zmian postulowanych przez demokratyczną opozycję z NSZZ „Solidarność”. W trakcie stanu wojennego internowano tysiące działaczy podziemia, zakazano strajków i działalności związkowej, a także wyłączono telefony i wprowadzono cenzurę korespondencji.
Rozwinięcie („Profesor Andrews w Warszawie”):
Realia świeżo wprowadzonego stanu wojennego były niezrozumiałe początkowo także dla osób przyzwyczajonych do życia w komunistycznym państwie. Z dnia na dzień obywateli pozbawiono wielu praw i wprowadzono dodatkowe rygory – między innymi w postaci godziny policyjnej. Do takiej rzeczywistości został wrzucony profesor Andrews, bohater opowiadania Olgi Tokarczuk. Brytyjski uczony, znawca psychologii, został zaproszony na konferencję w Warszawie, jednak wskutek wprowadzenia stanu wojennego wydarzenie się nie odbyło – a mężczyzna został całkowicie sam w nieznanym mieście. Z dnia na dzień stracił kontakt z Gosią, tłumaczką, która miała się nim opiekować. W związku z tym mężczyzna postanowił poradzić sobie sam w mieście – wyruszył na spacer, by zorientować się w sytuacji i uzyskać kontakt z ambasadą.
Obraz stanu wojennego oczami profesora Andrewsa może wydawać się przygnębiający. Warszawa była pogrążona w szarości i brzydocie…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z opowiadania Olgi Tokarczuk „Profesor Andrews w Warszawie” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Stan wojenny z perspektywy obcokrajowca” na podstawie opowiadania „Profesor Andrews w Warszawie”.