FUNKCJA IMPRESYWNA – podczas trwania komunikacji nadawca w jakiś sposób wpływa na odbiorcę, nakłania do wykonania zadania lub chce wpłynąć na poglądy

  1. Mowa oscarowa Joaquina Phoenixa: „Myślę, że bardzo odłączyliśmy się od świata przyrody. Wielu z nas zawiniło egocentrycznym sposobem patrzenia na świat. Wierzymy, że jesteśmy centrum wszechświata. Wchodzimy w przyrodę i rabujemy ją dla zasobów” 
  2. Mowa oscarowa Joaquina Phoenixa:  „Czujemy, że mamy prawo sztucznie zapłodnić krowę i ukraść jej dziecko, choć krzyczy ona w udręce i co do tego nie możemy się mylić. Po czym bierzemy jej mleko, które przecież jest dla jej cielęcia i wlewamy je do naszej kawy oraz płatków śniadaniowych”.
  3. Kazanie ojca Paneloux w Dżumie: “Jeśli dziś dotknęła was Dżuma to znaczy, że chwila zastanowienia nadeszła. Sprawiedliwi mogą być bez obawy, ale słusznie drżą źli.”
  4. Ojciec Paneloux zwracający się do doktora Rieux: “To budzi bunt, ponieważ przekracza naszą miarę. Ale może powinniśmy kochać to, czego nie umiemy pojąć” 
  5. Przemówienie Abrahama Lincolna “Powinniśmy zaczerpnąć od bohaterów oddanie sprawie, której oni całkowicie się poświęcili. My winniśmy tu postanowić, że ich śmierć nie była daremna, że ten naród, z Bożą pomocą, na nowo narodzi się w wolności”
  6. Przemówienie noblowskie Olgi Tokarczuk: “Spełnione marzenia często nas rozczarowują. Okazało się, że nie jesteśmy w stanie unieść tego ogromu informacji, która zamiast jednoczyć, uogólniać i uwalniać – różnicuje, dzieli, zamyka w bańkach, tworzy wielość opowieści nieprzystających do siebie albo wręcz wrogich sobie, antagonizujących.”
  7. Przemówienie noblowskie Olgi Tokarczuk: “Zamiast usłyszeć harmonię świata, usłyszeliśmy kakofonię dźwięków, szum nie do zniesienia, w którym rozpaczliwie próbujemy dosłuchać się jakiejś najcichszej melodii, najsłabszego chociaż rytmu.”(tutaj także jest funkcja poetycka chyba?)
  8. Przemówienie noblowskie Olgi Tokarczuk: “Kryzys klimatyczny i polityczny, w którym dzisiaj próbujemy się odnaleźć i któremu pragniemy się przeciwstawić, ratując świat, nie wziął się znikąd. Często zapominamy, że nie jest to jakieś fatum i zrządzenie losu, ale rezultat bardzo konkretnych posunięć i decyzji ekonomicznych, społecznych i światopoglądowych (w tym religijnych). Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć.”
  9. “Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje”
  10. “Nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe”
  11. “Podaruj sobie odrobinę Luksusu! Jesteś tego warta”
  12. Maria Konopnicka „Rota”: „Nie rzu­cim zie­mi, skąd nasz ród, Nie damy po­grześć mowy, Pol­ski my na­ród, pol­ski lud, Kró­lew­ski szczep pia­sto­wy, Nie damy by nas zniem­czył wróg…Tak nam do­po­móż Bóg! Tak nam do­po­móż Bóg!”
  13. Tadeusz Różewicz „List do ludożerców”: „Kochani ludożercy/ nie patrzcie wilkiem/ na człowieka/ który pyta o wolne miejsce/ w przedziale kolejowym”
  14. Adam Asnyk „Do młodych”: „Szukajcie prawdy jasnego płomienia!/ Szukajcie nowych, nie odkrytych dróg…/ Za każdym krokiem w tajniki stworzenia/ Coraz się dusza ludzka rozprzestrzenia,/ I większym staje się Bóg!”
  15. Adam Mickiewicz „Oda do młodości”: „Razem, młodzi przyjaciele!…/ W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele;/ Jednością silni, rozumni szałem, Razem, młodzi przyjaciele!…”
  16. Zbigniew Herbert „Przesłanie pana Cogito”: „Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu/ po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę/ idź wyprostowany wśród tych co na kolanach”
  17. Julian Tuwim „Do prostego człowieka”: „Rżnij ka­ra­bi­nem w bruk uli­cy!/ Two­ja jest krew, a ich jest naf­ta!”