FUNKCJA POETYCKA – polega na zwróceniu uwagi na formę tekstu, na sposób kształtowania i brzmienia komunikatu

  1. Krzysztof Kamil Baczyński „By­łeś jak wiel­kie, sta­re drze­wo”: ”By­łeś jak wiel­kie, sta­re drze­wo, / na­ro­dzie mój jak dąb zu­chwa­ły, / wez­bra­ny ogniem so­ków źra­łych / jak drze­wo wia­ry, mocy, gnie­wu.”
  2. Bruno Schulz, Sklepy Cynamonowe: “Wyszedłem w noc zimową, kolorową od iluminacji nieba. Była to jedna z tych jasnych nocy, w których firmament gwiezdny jest tak rozległy i rozgałęziony, jakby rozpadł się, rozłamał i podzielił na labirynt odrębnych niebios” 
  3. Albert Camus, Dżuma: “Rzecz bowiem osobliwa, że ku nasłonecznionym jeszcze tarasom zamiast zgiełku pojazdów i motorów – zwykłej mowy miasta – wznosił się ogromny huk głuchych kroków i głosów, bolesne szuranie tysiąca podeszew zrytmizowanych gwizdem zaraz w ciężkim niebie, nie kończące się stłumione dreptanie, które wypełniało powoli całe miasto i które, wieczór po wieczorze, wyrażało w sposób wierny i posępny ślepy upór, w naszych sercach zastępujący wówczas miłość”
  4. Albert Camus, Dżuma: “Około drugiej miasto pustoszeje powoli i jest to chwila, kiedy cisza, kurz, słońce i dżuma spotykają się na ulicy” 
  5. Wisława Szymborska, Atlantyda: “Istnieli albo nie istnieli / Na wyspie albo nie na wyspie / Ocean albo nie ocean połknął ich albo nie”
  6. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz: “Owe obłoki ranne, zrazu rozpierzchnione / Jak czarne ptaki, lecąc w wyższą nieba stronę, / Coraz się zgromadzały; ledwie słońce zbiegło / Z południa, już ich stado pół niebios obległo.”
  7. Zbigniew Herbert, Przesłanie Pana Cogito: “Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę”
  8. “Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie.”
  9. “Jajko mądrzejsze od kury”
  10. “Do zaczytania jeden krok”-slogan reklamowy