LITERATURA:
”Oskar i pani Róża” Eric Emmanuel Schmitt – Oskar pisze listy do Boga i opisuje w ich swoje dni, a każdy dzień to wg niego kolejne dziesięć lat, ponieważ choruje na śmiertelną chorobę i wie, że inaczej nie miałby szansy dorosnąć.
”Cierpienia młodego Wertera” Johann Wolfgang Goethe- cała powieść jest powieścią epistolarną, czyli w listach; pisze je Werter do swojego przyjaciela Wilhelma; kolejny list to list samobójcy Wertera, w którym tłumaczy on swoje czyny;
“U nas w Auschwitzu” Tadeusz Borowski – Tadeusz zwraca się do Marii, opowiada jej historie obozowe z Oświęcimia, wybiera sobie ją jako adresatkę swoich pamietników
FILM
”Twój Simon” reż. Greg Berlanti, bohater pisze w portalu społecznościowym, że ma sekret i że jest gejem, pisze do niego Simon, który też ukrywa swoją orientację; piszą ze sobą, nie znają swojej tożsamości, wspierają się listownie (mailowo); to ich motywuje do ujawnienia orientacji i akceptacji samego siebie;
MUZYKA
„List” Hey – podmiot liryczny (najpewniej kobieta) pisze list do swojego ukochanego, który zmarł kilka dni wcześniej. Opowiada o trudach życia w pojedynkę i o tym, jak trudno przyzwyczaić się do samotnego życia („dotykam się jak to zwykłeś robić Ty”). Pisze list, żeby sama dać sobie siłę. Wie, że musi to „przespać, przeczekać”, bo dzięki temu „jutro znowu pójdziemy nad rzekę”.
„Lewe Lewe Loff” Kult – podmiot liryczny pisze list w listopadzie 1993. Nie wiadomo, kto jest adresatem (być może jego ukochana_y albo on sam z przeszłości). Podziwia (np. „mądrość głupią”), ale też przestrzega („nie wyważaj drzwi otwartych na oścież”).
„Wyślij sobie pocztówkę” Łona i Webber – zwrotki mają formułę pocztówki. Podmiot liryczny zachęca do tego, aby wylać swoje żale („Napisz tak: tu żyć się nie da, tu nie da się mieszkać, mało że syf i bieda, to do tego depresja…”, „Albo pisz tak: zgroza! Tutaj 16-latki w wyuzdanych pozach stoją w parkach głodne zbliżeń, jak w ich wieku z seksu to Leśmian, Petrarca najwyżej”). Następnie radzi, by wysłać pocztówkę z opisem swoich problemów w inny zakątek świata, np. Kuala Lumpur, Ułan Bator, Delhi. „Tyle dziur jest zapadłych wszędzie / Więc Ty ślij pocztówkę, ślij ją czym prędzej / Niech Ci rozjaśni horyzont to że / Tam gdzie ją wyślesz prawdopodobnie jest znacznie gorzej”.
„Message in a bottle” The Police – podmiot liryczny jest rozbitkiem, samotność sprawia, że zaraz oszaleje. Wpada na pomysł, aby wysłać list w butelce o treści SOS. Rok później zauważa, że nie otrzymuje żadnej odpowiedzi. Po jakimś czasie wychodzi na brzeg i odkrywa sto miliardów listów w butelce. Stwierdza, że nie jest osamotniony w swojej samotności. List w butelce symbolizuje tutaj dramatyczny apel o pomoc.
INNE SZTUKI: TEATR, MALARSTWO, RZEŹBA
“Śmierć Marata” Jean Louis David -(zamordowany w wannie Marat ma w ręce list