Opracowanie pytania z puli pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego w 2025 i w latach 2026-2028.

Z tego opracowania dowiesz się:

  • jak funkcjonuje człowiek wobec cierpienia i śmierci na podstawie „Dżumy” Alberta Camusa
  • jak zachowuje się człowiek w obliczu zła na podstawie lektury obowiązkowej
  • jakie postawy przyjmuje człowiek wobec zła
  • jak ukazano postawę człowieka wobec zła, cierpienia i śmierci w innych lekturach obowiązkowych: Biblii, „Dziadach” cz. III i „Kordianie”
  • jak udzielić prawidłowej odpowiedzi na pytanie jawne na maturze ustnej z języka polskiego

Uwaga: tematy „Człowiek wobec cierpienia i śmierci” oraz „Jakie postawy przyjmuje człowiek wobec zła” są praktycznie identyczne, więc nie ma sensu opracowywać ich oddzielnie!

Wstęp (wprowadzenie):

Jedną z najważniejszych tez „Dżumy” jest stwierdzenie, że zło zawsze czyha na to, aby mogło się ujawnić. To sprawia, że motyw zła, które można utożsamić z cierpieniem i śmiercią, jest obecny we wszystkich epokach historycznych – ludzie od zawsze musieli się mierzyć z tym problemem, sytuacja zmuszała ich do przyjmowania rozmaitych postaw. Każdy człowiek zupełnie inaczej radzi sobie ze złem, dlatego trudno wskazać tylko jedną postawę wobec tego zjawiska. Z pewnością jednak nie można, niczym ksiądz Paneloux, oceniać niczyjego zachowania – reakcja na zło jest kwestią indywidualną.

Rozwinięcie („Dżuma”):

Postaci opisane przez Alberta Camusa w „Dżumie” reagowały na cierpienie i śmierć na rozmaite sposoby: niektórzy, tak jak Jean Tarrou czy Bernard Rieux, próbowali się mu aktywnie przeciwstawiać. Aby nieść pomoc mieszkańcom Oranu, Tarrou zorganizował oddziały sanitarne (w przeszłości natomiast brał udział między innymi w kilku wojnach, ponieważ chciał walczyć ze śmiercią – było to związane z niechęcią wobec postawy jego ojca; mężczyzna za młodu zrozumiał, że jego ojciec, zastępca prokuratora generalnego, skazywał ludzi na śmierć). Równie bohaterską postawę wobec zła przyjął Bernard Rieux. Chociaż wiedział, że walka z dżumą była skazana na niepowodzenie, nie godził się na bezsensowną śmierć; chciał przeciwstawić się złu i uratować ludzkość przed chorobą.

Nie zawsze jednak człowiek wobec cierpienia i śmierci przyjmował wyłącznie bohaterską postawę. Warto bowiem wspomnieć o księdzu Paneloux, który wykorzystał bakcyla dżumy, aby obwiniać innych o zgniliznę moralną. Podczas pierwszej mszy, w której uczestniczyło mnóstwo mieszkańców Oranu, ksiądz zganił społeczeństwo za odwrócenie się od Boga. Objawił, że dżuma była w istocie karą za życie bez Boga i miała za zadanie otworzyć oczy pysznym i ślepym. Konfrontacyjna postawa kapłana świadczy więc o tym, że w obliczu zła człowiek jest skłonny szukać winowajców – należy jednak zauważyć, że namacalne doświadczenie zła (oglądanie cierpień małego chłopca, na którym testowano skuteczność serum) doprowadziło księdza Paneloux do zmiany tonu – dzięki temu duchowny zrozumiał ogrom cierpienia mieszkańców Oranu i przestał ich obwiniać za dżumę.

W obliczu cierpienia i śmierci człowiek może również szukać własnych korzyści. Albert Camus wielokrotnie zwracał uwagę na postawę Raymonda Ramberta, dziennikarza, który próbował na wszelkie sposoby uciec z Oranu (nie czuł się związany z miastem, uważał, że epidemia nie jest jego problemem). Rambert był gotów do największych poświęceń – szybko nawiązał kontakt ze światem przestępczym (przemytnikami).

Kontekst:

Teksty literackie rozmaitych epok ukazują różne reakcje ludzi na otaczające ich cierpienie i śmierć. W wymiarze religijnym bohaterowie często nie kwestionowali dotykającego ich zła – zarówno Hiob, jak i święty Aleksy czy święty Franciszek akceptowali cierpienie. Postać biblijna uważała, że należy przyjmować z pokorą wszystko, co zsyła Bóg (nawet jeśli odbiera majątek, zdrowie i dzieci), natomiast średniowieczni święci sądzili, że poprzez cierpienie będą mogli naśladować Chrystusa i zbliżą się do Boga, ponieważ wykażą się hartem ducha. Bohaterowie romantyczni (Konrad z III części „Dziadów” czy Kordian) próbowali walczyć z przeciwnościami losu – aktywnie zwalczali zło, nawet kosztem własnego życia. Z kolei postaci przedstawiane przez literaturę obozową często, drżąc w obawie przed śmiercią, próbowały skupić się wyłącznie na przeżyciu, co zmuszało je do akceptacji zła.

Zakończenie (podsumowanie):

Zarówno postawy bohaterów „Dżumy”, jak i zachowania postaci opisane w literaturze innych epok pokazują, że reakcja człowieka na cierpienie i śmierć jest uzależniona od konkretnej sytuacji i nastawienia. Chociaż ludzkość wytworzyła podstawowe zasady etyki, każdy (zwłaszcza w sytuacji zagrożenia) może zareagować zupełnie inaczej – niektórzy są skłonni walczyć, inni próbują uciec, natomiast pozostali szukają własnych korzyści.

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Dżumy” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Człowiek wobec cierpienia i śmierci” na podstawie „Dżumy” Alberta Camusa.

Tematy „Człowiek wobec cierpienia i śmierci” oraz „Jakie postawy przyjmuje człowiek wobec zła” obowiązują również na maturze ustnej w latach 2026-2028!

Kup teraz opracowanie pytań jawnych z „Dżumy”! Pamiętaj, że w zestawie jest zawsze taniej!

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: