Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

Przede wszystkim encyklopedia o serii dostępna jest tutaj: https://wiki.fnin.eu/index.php/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Autor: Rafał Kosik

TOMY: 

GANG NIEWIDZIALNYCH LUDZI – o sile przyjaźni i współpracy, bo mimo że się różnimy, każdy może być częścią grupy i wnieść do niej coś wartościowego
Felix, Net i Nika spotykają się w nowej szkole. Rozwiązują zagadkę ducha straszącego na strychu ich szkoły, zaprzyjaźniają się z programem sztucznej inteligencji, demaskują szkolnych chuliganów okradających młodszych uczniów i używając nowoczesnych technologii, pomagają złapać gang napadający na banki.

TEORETYCZNIE MOŻLIWA KATASTROFA – o rozsądku i przewidywaniu, bo wszystkie nasze działania mają swoje konsekwencje
Przyjaciele podczas wakacji nad morzem trafiają do tajemniczej bazy wojskowej z czasów drugiej wojny światowej. Znajdujący się tam teleporter przenosi ich w przestrzeni i w czasie, m.in. w daleką przyszłość, gdzie widzą Ziemię zniszczoną działaniami człowieka.

PAŁAC SNÓW – o marzeniach, o reklamie i zagrożeniach konsumpcjonizmu
Kłopoty ze snem stają się problemem nie tylko trójki przyjaciół, ale i całego miasta. Felix, Net i Nika próbują odnaleźć przyczynę sennej epidemii, a trop prowadzi do… reklam i tajemniczej, chciwej korporacji.

PUŁAPKA NIEŚMIERTELNOŚCI – o przemijaniu i niełatwym godzeniu się ze stratą
W podziemiach Warszawy grasuje dziwna istota, a Felix, Net i Nika odkryją jej związek z historią pewnego wynalazcy i jego śmiertelnie chorej żony.  Ale i sami przyjaciele będą musieli się pogodzić ze stratą kogoś bliskiego.

ORBITALNY SPISEK
ORBITALNY SPISEK 2: MAŁA ARMIA – o sile współpracy przy rozwiązywaniu pozornie nierozwiązywalnych problemów
Podczas imprezy sylwestrowej Felix, Net i Nika niechcący uruchamiają procedurę startową eksperymentalnej rakiety. Zagraża ona Warszawie, a przyjaciele próbują uratować miasto i jego mieszkańców i sprowadzić rakietę bezpiecznie na ziemię.

TRZECIA KUZYNKA – o tym, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie
Podczas ferii zimowych w pensjonacie Trzy Kuzynki Nika znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Przyjaciele z przerażeniem odkrywają, że ich przyjazd był sprytnie zaplanowanym podstępem. Nika dowie się, jaką moc ma prawdziwa przyjaźń.

BUNT MASZYN – o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą nowe technologie i nasze uzależnienie od nich
W Instytucie Badań Nadzwyczajnych pewien odkurzacz, zyskując świadomość, postanawia walczyć o prawa swoje oraz innych maszyn. Rozpoczyna się bunt maszyn, który może się rozlać na cały świat. Felix, Net i Nika zostają wezwani na pomoc.

FELIX, NET I NIKA ORAZ ŚWIAT ZERO
FELIX, NET I NIKA ORAZ ŚWIAT ZERO 2. ALTERNAUCI
– o tym, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby losy świata potoczyły się trochę inaczej
Felix, Net i Nika przechodzą ponownie przez teleporter, i chociaż wszystko na pozór wydaje się takie samo, przyjaciele odkryją, że znaleźli się w alternatywnej rzeczywistości. Próbują wrócić, ale powrót zamienia się w podróż po światach, które coraz bardziej różnią się od naszego.

FELIX, NET I NIKA ORAZ NADPROGRAMOWE HISTORIE – o tym, że życie nie jest pasmem samych sukcesów i trzeba się nauczyć przetrwać i te sukcesy, i porażki
Zbiór ośmiu opowiadań o przygodach trójki przyjaciół.

FELIX, NET I NIKA ORAZ SEKRET CZERWONEJ HAŃCZY – o tym, że nie należy oceniać po pozorach i warto docierać do sedna
Podczas szkolnej wycieczki w tajemniczych okolicznościach znika koleżanka z klasy Felixa, Neta i Niki, a to zaledwie początek strasznych, dziwnych i bardzo zabawnych wydarzeń, które rozegrają się w okolicach niezwykle głębokiego jeziora i stojącego nieopodal starego klasztoru.

FELIX, NET I NIKA ORAZ KLĄTWA DOMU MCKILLIANÓW – o wybaczaniu i o tym, że nie warto pielęgnować złych wspomnień, bo negatywne emocje niszczą nas samych
Wyjazd na wakacje do Szkocji zaczyna się od noclegu w… zamkowym grobowcu. Przyjaciele muszą dostarczyć do Londynu pewną paczkę, dzięki czemu zdejmą z rodu McKillianów klątwę, trwającą od stuleci.

FELIX, NET I NIKA ORAZ (NIE)BEZPIECZNE DORASTANIE – o tym, że piękne słowa lubią maskować brzydkie intencje
Przyjaciele w czasie wakacji w Londynie postanawiają dorobić i znajdują pracę w hotelu. Pewnego dnia ten hotel… znika. To początek afery, w którą zamieszany jest program sztucznej inteligencji oraz międzynarodowa organizacja przestępcza.

FELIX, NET I NIKA ORAZ KONIEC ŚWIATA JAKI ZNAMY – o przetrwaniu w sytuacjach, które wydają się bez wyjścia
Nie ma prądu, internetu, wody i jedzenia, nie działają telefony. Przyjaciele będą musieli przetrwać, a pomoże im w tym m.in. porwanie… lokomotywy. Sytuacje ekstremalne sprawiają, że łatwiej nam zrozumieć, co tak naprawdę jest w życiu ważne.

FELIX, NET I NIKA ORAZ ZERO SZANS – to zupełnie nowa dawka przygód, kłopotów, sercowych komplikacji i niezawodnego humoru – nastolatki wyruszają na wyprawę w poszukiwaniu zaginionej Laury oraz… całego samolotu! Bangkok, wredne małpy, śmierdzące duriany, tuk-tuki, kwatery z karaluchami i ruiny świątyń – oto pierwsze zwiastuny tej przygody! A bohaterowie Kosika, uwikłani po raz kolejny w sytuację beznadziejną, udzielają Nam lekcji życia i wskazują, jak płynąć z jego nurtem.

Zostałam patronką medialną najnowszego, 16. tomu powieści, zatytułowanego „Felix, Net i Nika i Zero Szans”.

Jestem patronką medialną najnowszego, 16. tomu powieści!

Poprowadzę też spotkanie z autorem Rafałem Kosikiem w Hali Koszyki (23. listopada o godz. 18.), które będzie świetną okazją do rozmów na temat aktualności lektury, czy naprawdę nadal jest to powieść dla współczesnych trzynastolatków?  Czy język stylizowany na młodzieży jest spoko, czy to jednak krindż? Czy opisy postaci są rozbudowane, a żarty na poziomie i nikogo nie obrażają? Jak reprezentowane są bohaterki kobiece? Jak ukazywane są problemy współczesnego świata?

https://www.facebook.com/events/667193981678866

A już 2. grudnia poprowadzę zajęcia dla młodych czytelników serii. Spotkamy się w ursynowskiej Spokotece

Porozmawiamy o tym, czy bohaterowie powieści się zmieniają wraz z wiekiem, czy wykorzystują nowsze wynalazki, co to znaczy, że ktoś stanowi paczkę i czy musi to mieć związek z uczuciami.  Będzie także o odpowiedzialności i strachu, który może jednocześnie mobilizować i odbierać nam możliwości działania.  O niebezpieczeństwie — gdzie ono na nas czyha i na co powinniśmy uważać. 

Uczestnicy spotkania nie muszą znać najnowszego tomu powieści „Felix, Net i Nika i Zero Szans”, wystarczy, że poznali jakąkolwiek część serii. 

Prezentacja ze spotkania i nauka pisania opowiadania: 


FELIX, NET i NIKA autorstwa Aneta Korycińska
PROPOZYCJE ZAGADNIEŃ DO OMÓWIENIA Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI PODCZAS LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO:

Rodzaj literacki: epika

Gatunek literacki: powieść przygodowa, science fiction, młodzieżowa, fantastyczna detektywistyczna

cechy powieści przygodowej:

  • bohaterowie zdobywają nowe doświadczenia i pokonują liczne trudności;
  • występują liczne zwroty akcji;
  • opisywane wydarzenia mają dostarczyć;
  • czytelnikowi wrażeń i rozrywki.

cechy powieści detektywistycznej:

  • główny bohater musi rozwiązać zagadkę;
  • akcja zmierza do punktu kulminacyjnego, w którym następuje rozwiązanie zagadki.

cechy powieści science fiction:

  • ukazuje wynalazki i rozwój technologii, który jest jeszcze nierzeczywisty; (tu dzieci są szpiegowane przez androidy, mają cybermuchę, istnieje sztuczna inteligencja, która chce zawładnąć światem — Morten).

cechy powieści młodzieżowej:

  • bohaterowie są młodymi ludźmi;
  • ukazane są problemu nastoletnich osób: kłótnie z rodzicami, pierwsza miłość, ukazano realia szkolne, problemy w utrzymaniu przyjaźni.

cechy powieści fantastycznej

  • świat przedstawiony jest niemimetyczny (nierealny), występują w nim duchy, magiczne postaci, elementy baśniowe

Bohaterowie główni:

  • Felix Polon
  • Nika Mickiewicz
  • Net Bielecki

Bohaterowie drugoplanowi:

  • tata i mama Felixa,
  • babcia Lusia
  • tata i mama Neta
  • Morten
  • Manfred (sztuczna inteligencja)
  • nauczyciele (np. pan Butler, dyrektor Stokrotka, Jolanta Chaber, Cecylia Bąk i inni), pan Sylwester, itd.


ZADANIE:


  • Uczniowie opisują najlepsze wynalazki z powieści
  • Uczniowie tworzą swoje wynalazki np. 12 pomysłów na użycie wieszaka, wymyślają nazwę dla swojego wynalazku i piszą zgłoszenie do Biura Patentowego
  • Nazwa wynalazku:
    Twórca wynalazku:
    Zastosowanie wynalazku:
    Opis wynalazku:
    Rysunek wynalazku:


    Rozmowa na temat możliwości i zagrożeń, jakie niosą ze sobą nowoczesne technologie.

    Nowoczesne technologie:

    • ułatwiają życie
    • pomagają korzystać z zasobów wiedzy (Wikipedia)
    • umożliwiają wymianę informacji i kontakt na odległość
    • zmieniają nasz sposób uczenia się i przyswajania wiedzy
    • mogą nas uzależniać
    • wzmacniają konsumpcjonizm — chcemy mieć ciągle nowe gadżety
    • kradną czas

    ZADANIE: stworzenie profili internetowych dla bohaterów — następnie rozmowa w klasie na temat bezpieczeństwa w internecie, jakich informacji nie powinno się umieszczać?

    Tradycyjne wartości:
    Przyjaźń

    Opowieść o sile przyjaźni, współpracy i lojalności. Bohaterowie to współczesne polskie nastolatki, każde z nich jest inne, ale każde wnosi coś ważnego i unikalnego do grupy. Pokazuje to, że każdy może być ważną częścią grupy i znaleźć w niej miejsce dla siebie. A współpracując, idąc na kompromisy, słuchając nawzajem swoich argumentów, osiągamy zgodę i porozumienie nawet przy różnicy zdań.

    Wiedza i walory naukowe
    Wiedza, zarówno ta zdobyta w szkole, jak i samodzielnie, pozwala przyjaciołom wydostać się potem z niejednych tarapatów. W bardzo przystępny sposób autor zaznajamia czytelników z nowymi technologiami. Autor porusza tematy naukowe, m.in. związane z fizyką (np. teorię względności), z rozwojem sztucznej inteligencji, z robotyką czy ekologią.

    Rozum
    Seria uczy samodzielności i logicznego myślenia. Promuje zapobiegliwość, konsekwencję w działaniu, przewidywanie skutków naszych czynów i myślenie dalekowzroczne.

    Trudne tematy
    Autor nie unika trudnych tematów, aby oswoić z nimi młodego czytelnika i pokazać, że nawet z najtrudniejszych życiowych sytuacji można wyjść obronną ręką.

    Dobro i przyzwoitość
    Bohaterowie są uczciwi i lojalni, potrafią zrezygnować z własnych potrzeb na rzecz innych – dostrzegają osoby słabsze i skrzywdzone, potrafią myśleć altruistycznie i empatycznie, pochylić się nad krzywdą osób słabszych oraz – skutecznie – udzielić im pomocy. Zasady, którymi kierują się bohaterowie w swoim postępowaniu, mają na względzie poszanowanie godności i dobro innych.

    Kreatywność
    Wielość gadżetów i wynalazków ma na celu nie tylko uatrakcyjnienie fabuły, ale również pokazuje, że wszystko są to rzeczy stworzone przez człowieka, aby uczynić życie lepszym. Autor promuje również kreatywne myślenie, które pozwala nie tylko na ciekawsze życie, ale również na unikanie problemów, jakie niesie codzienność.

    Rodzina i świat dorosły
    Autor pokazuje nastolatkom, że siłę możemy czerpać też z rodziny, i to u niej właśnie, w świecie osób dorosłych, szukać wsparcia w życiowych zawirowaniach.

    Motto pierwszej części: „Ta książka pokazuje, że sami kreujemy własny los i to, czy będziemy żyć ciekawie, zależy przede wszystkim od nas.”

    Jak je rozumiesz?

    Czym jest strach? 

    Czy uważasz, że strach jest irracjonalny? Uzasadnij swoją odpowiedź.
    Rozmowa o strachu i lęku; szukanie synonimów.
    Szukanie znaczeń związków frazeologicznych:
    napędzić stracha, najeść się strachu, strachem podszyty, strach ma wielkie oczy, wyglądać jak strach na wróble,

    Rozprawka:

    Na podstawie notatki o sukcesach serii, napisz rozprawkę, w której wyjaśnisz, czy seria o „Felixie, Necie i Nice” zasługuje na sukces wydawniczy. Twoje wypowiedź powinna liczyć minimum 200 słów. 


    Sukcesy serii


    Nakład – 1 400 000 sprzedanych egzemplarzy w Polsce.

    Każdy nowy tom trafia na listy bestsellerów.
    Tom pierwszy ma teraz 49 wydanie.

    Niektóre nagrody:

    – Książki Roku 2005 Polskiej Sekcji IBBY dla Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi oraz Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa

    1. – Nagroda za rok 2005 na Pierwszym Polsko-Włoskim Konkursie na Scenariusz Filmu dla Młodego Widza, organizowanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, TVP, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Festiwal Filmów Dziecięcych w Giffoni za scenariusz serialu opartego na Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

    2. – Mały Dong – Dziecięcy Bestseller Roku 2007 dla Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności

    Felix, Net i Nika oraz Świat Zero2. Alternauci wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej – 2013 r.

    – Nominacja do Nagrody im. Henryka Sienkiewicza za Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy

    1. Nominacja do Nagrody Ferdynanda Wspaniałego 2018 za Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy

    Fandom:

    – Wikifnin – stworzone tylko przez fanów,

    – Fanklub, 

    – blogi, 

    – Facebook, 

    – liczne konta fanowskie na Instagramie, 

    – twórczość – prace plastyczne, literackie w tym liczne fanfiki na Wattpadzie

    – „Magazyn FNiN” tworzony tylko przez fanów

    – udział w targach 

    Lektura szkolna

    – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi w lekturach szkoły podstawowej dla klas IV-VI

    – fragmenty książek serii publikowane w podręcznikach m.in. WSiP, Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego oraz Nowej Ery


    Wydania licencyjne

    Do tej pory „Felix, Net i Nika” zostały opublikowane na Litwie (Vaga), w Czechach (Albatros), na Węgrzech (Pongrac Kiado) i Ukrainie (ASSA), w Rosji (AST), ostatnio podpisana została umowa na wydanie w Serbii. 

    Prowadzone są rozmowy z wydawnictwami z: Chin, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Egiptu.


    Dla tych, którzy widzieli film: jak go oceniacie? Dlaczego wielu (np. mnie) się nie podobał? 

    https://www.filmweb.pl/film/Felix%2C+Net+i+Nika+oraz+teoretycznie+mo%C5%BCliwa+katastrofa-2012-491795

    Za to tutaj macie świetny fanart wpostaci trailera do książki: 

    Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

    Chcesz zapisać się na korepetycje?