do przykładów z pracy, tabloidów, mediów społecznościowych i własnych doświadczeń.
Bardzo łatwo stosować mowę nienawiści w internecie. Wiele osób (głównie publicznych) spotyka się z różnymi rodzajami hejtu. Czasami są to obraźliwe komentarze dotyczące urody, rodziny, inteligencji, a innym razem życzenia śmierci albo drastyczne opisy tego, co hejter zrobiłby swojej ofierze.
Cyberbullying jest nieodłączną częścią internetu. Nie ma znaczenia, czy jesteś ofiarą, hejtere, czy osobą, która tylko przygląda się z boku całej sytuacji. Dopóki jesteś w internecie, jesteś częścią tego cyklu. Hejterom często zależy na tym, aby ich działania miały odpowiednią widownię. Dlatego należy zawsze reagować na przypadki hejtu. Warto też zapewnić osobom doświadczającym cyberprzemocą swoje wsparcie – czasami wystarczy nawet dobre słowo.
Dlaczego występuje mowa nienawiści?
- Łatwość komentowania – każdy ma dostęp do komputera i można to zrobić praktycznie w każdej chwili – wystarczy tylko kilka sekund, aby wejść na portal plotkarski i napisać obraźliwy komentarz. Media społecznościowe oraz portale plotkarskie sprzyjając publikowaniu komentarzy czytanych przez tysiące osób.
- Przekonanie o anonimowości – w odróżnieniu od prawdziwego życia, hejter w internecie nie musi patrzeć swojej ofierze w oczy. Może ponadto założyć fejk konto i krytykować “anonimowo” (co nie jest prawdą, ponieważ każdy zostawia w sieci swój ślad, więc łatwo namierzyć każdego hejtera)
- Podsycanie emocji – portale plotkarskie często stosują clickbait (zwykle niemające nic wspólnego z prawdą nagłówki zachęcające do kliknięcia w artykuł), ponieważ zarabiają na liczbie wyświetleń reklam obok artykułu. Przekraczane są wszelkie granice, robi się z ludzi potworów i pisze o nich sensacyjne informacje, natomiast czytelnicy często oceniają na podstawie nagłówków
- Kult piękna (normatywność) – w internecie każdy może być ofiarą hejtu. Osoby niewpisujące się w klasyczne kanony piękna (np. niebędące topmodelkami z długimi blond włosami) albo nienormatywne (np. osoby LGBTQ+) są hejtowane za swój wygląd oraz tożsamość. Z kolei osoby wpisujące się w kanon piękna otrzymują hejt (często od osób, które im zazdroszczą)