Opracowanie pytania z puli pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego w 2025 i w latach 2026-2028.

Wstęp (wprowadzenie):

Zarówno mity, jak i inne księgi, które miały za zadanie objaśniać ludziom świat, odnosiły się do tematu winy, za którą należy się odpowiednia kara. Celem takiego działania było pokazywanie, że człowiek powinien zachowywać się w odpowiedni sposób (zgodny z przyjętymi normami, np. z prawem boskim). Nawet jeśli uda mu się uniknąć odpowiedzialności za życia, zostanie osądzony w Hadesie.

Rozwinięcie („Mitologia”):

W mitologii greckiej kary spadały na ludzi (a nawet tytanów i bogów), gdy łamali oni określone zasady lub sprzeciwiali się bogom olimpijskim. Karę dostał między innymi Prometeusz, który wykradł z Olimpu ogień i dał go ludziom, a gdy Zeus zesłał na ziemię Pandorę, w akcie zemsty oszukał władcę Olimpu i sprawił, że zamiast delikatnego mięsa, dostawał on w ofierze same kości. Wszystkie te czyny sprawiły, że Prometeusz – jak opisał to Jan Parandowski – został przykuty do gór Kaukazu, a jego wątroba odrastała za każdym razem, gdy orzeł ją wyjadał, powodując…

ZOSTAŁY CI JESZCZE 3 MINUTY CZYTANIA

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z Mitologii oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Problematyka winy i kary” na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego.

Temat „Problematyka winy i kary” obowiązuje również na maturze ustnej w latach 2026-2028!

Kup teraz opracowanie pytań jawnych z Mitologii! Pamiętaj, że w zestawie jest zawsze taniej!

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: