Wstęp (wprowadzenie):
Cierpienie i heroizm to dwie postawy, które często się ze sobą przeplatają. Gotowość do poświęcenia się jest przejawem heroizmu, ale również – gotowości do cierpienia. Zazwyczaj ludzie muszą wykazywać się którąś z postaw (albo obiema naraz) w sytuacjach konfliktów i wojen.
Rozwinięcie (“Iliada”):
Wojna trojańska opisana w „Iliadzie” Homera zmusiła walczących do wykazania się heroizmem i znoszenia cierpienia. W wyniszczającej wojnie zginęło wielu ludzi – a każda śmierć była powodem niewyobrażalnego żalu. Jednocześnie jednak bohaterowie utworu umieli wykazać się heroizmem. Obie te postawy w swoim zachowaniu połączył Hektor, trojański wojownik i brat Parysa. Po tym, gdy zabił Patroklosa, przyjaciela Achillesa, który przywdział jego zbroję, Hektor przystąpił do pojedynku z greckim herosem. Miał świadomość niebezpieczeństwa…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Iliady” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Cierpienie i heroizm jako dwie postawy człowieka w zmaganiu się z losem” na podstawie „Iliady”.