Z tego opracowania dowiesz się:

  • jakie są przykłady postawy odwagi i tchórzostwa w „Potopie” Henryka Sienkiewicza
  • którzy bohaterowie literaccy zachowywali się godnie i odważnie, a którzy stchórzyli w momencie próby
  • w jakich innych lekturach obowiązkowych pojawiają się postawy odwagi i tchórzostwa
  • jak udzielić poprawnej odpowiedzi na maturze ustnej w 2024 i 2025 r.

Wstęp (wprowadzenie):

W momentach krytycznych ludzie mogą przyjmować różne postawy. Wprawdzie literatura zachęca do bohaterstwa, niemniej jednak akt poświęcenia zależy od indywidualnej decyzji człowieka – jedni w momencie próby będą gotowi wykazać się odwagą, natomiast inni wręcz przeciwnie.

Rozwinięcie („Potop”):

W „Potopie” Henryka Sienkiewicza przedstawiono szereg postaci, które w momencie najazdu Szwedów na Polskę wykazały się bohaterstwem. Na to miano zasłużył między innymi Andrzej Kmicic, który, zorientowawszy się w zamiarach Janusza Radziwiłła, wypowiedział mu posłuszeństwo i porwał jego brata Bogusława, aby postawić go przed polskim królem. Niedługo później Kmicic zasłużył się walką w obronie Jasnej Góry, gdzie wykazywał się nie lada odwagą (między innymi wysadził kolubrynę)…

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Potopu” (w tym te skreślone z listy) oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Postawy odwagi i tchórzostwa” na podstawie „Potopu” Henryka Sienkiewicza.

Ten temat obowiązuje również na maturze ustnej w 2025!

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: