Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

Po 1989 zmieniło się wszystko (to jest także rok przełomu w polskiej literaturze)

Tak się składa, że mam tyle samo lat, co wolna Polska. Cieszę się, że „Raport o stanie wojennym“ Marka Nowakowskiego czy „Profesor Andrews w Warszawie“ są dla nas niczym science-fiction; że żyjemy wolni i bezpieczni, możemy się rozwijać i nikt nie mówi nam, jak mamy żyć

To były pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej historii kraju. Odbyły się 4 i 18 czerwca 1989 roku na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Wybrano w nich 460 posłów do Sejmu PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Wybory te zakończyły się spektakularnym zwycięstwem Solidarności, która zdobyła wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych oraz 99 ze 100 miejsc w Senacie.

Geneza tych wyborów sięga połowy lat 80., kiedy to w państwach bloku wschodniego, w tym w Polsce, nasilał się kryzys gospodarczy. W 1988 roku wybuchła fala strajków, które zmusiły władze komunistyczne do podjęcia rozmów z opozycją. Negocjacje zakończono 5 kwietnia 1989 roku podpisaniem porozumień Okrągłego Stołu..

Kampania wyborcza Solidarności, prowadzona przez Komitet Obywatelski, była dynamiczna i nowoczesna. Plakaty z kandydatami obok Lecha Wałęsy, wsparcie znanych artystów i intensywne spotkania wyborcze przyciągały uwagę społeczeństwa. Hasła wyborcze takie jak „W samo południe” nawiązujące do filmu z Garym Cooperem oraz audycje w Radio Solidarność i Polskim Radiu skutecznie mobilizowały wyborców.

Wyniki wyborów 4 czerwca 1989 roku były zaskoczeniem dla komunistycznych władz. Opozycja zdobyła 161 dostępnych mandatów poselskich oraz 99 z 100 mandatów senatorskich.

Wyniki te zmieniły układ sił politycznych w Polsce. Przedstawiciele opozycji uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy. 24 sierpnia 1989 roku Tadeusz Mazowiecki został pierwszym niekomunistycznym premierem w bloku wschodnim po II wojnie światowej. Zwycięstwo Solidarności zapoczątkowało lawinę demokratycznych przemian, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Symbolem tych zmian stał się upadek muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku. Wybory czerwcowe 1989 roku były kluczowym momentem w historii Polski i całego regionu, otwierając drogę do demokracji i wolności. Dzisiaj mija 35 lat.

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

Chcesz zapisać się na korepetycje?