LITERATURA

”Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz – Napoleon jest wzorem dla patriotów, liczą na jego pomoc w walce z carem; Podkomorzy, który przyjeżdża do Soplicowa, by rozwiązać spór o zamek, jest najstarszym wśród szlachty, wszyscy go szanują, on rozpoczyna biesiadę, spacery, polowanie. Przy wejściu do dworu widnieją portrety Kościuszki i Rejtana, co wskazuje na inspiracje patriotyczne; syn Jacka Soplicy otrzymuje imię Tadeusz – na część Kościuszki; Ksiądz Robak chwali się, że z jego tabakiery wciągał sam generał Dąbrowski, a zegar kurantowy wybija melodię Mazurka Dąbrowskiego. 

”Lalka” Bolesław Prus – ojciec Rzeckiego wpoił synowi miłość do bonapartystów, zaszczepił mu surowość życia, nie wymagał zatem od codzienności zbyt wiele, miał metalowe łóżko i mały pokój; jest punktualny i oddaje się pracy, bo wierzy, że dopóki nie pomogą bonapartyści, jego patriotyzm może wyrażać się jedynie w codziennej i sumiennej pracy. 

”Wesele” Stanisław Wyspiański – Wojciech Bartos Głowacki – Czepiec powołuje się na niego, grożąc inteligencji, Głowacki w trakcie bitwy pod Racławicami zdobył rosyjskie działo i zgasił lont armaty czapką; był dla chłopów symbolem męstwa i waleczności. 

    FILM 

“Boże ciało” reż. Jan Komasa – ksiądz Tomasz, który pracował w poprawczaku,  stał się autorytetem dla głównego bohatera Daniela, do tego stopnia go fascynował, że chłopak postanowił ukraść mu tożsamość i udawać księdza 

“Coco” reż. Lee Unkrich, Adrian Molina – chłopiec dostał gitarę i trafił do świata zmarłych, odkrywa prawdę o swoim przodku, który był wielkim tekściarzem i muzykiem, jednak został zabity i jego twórczość została wykradziona; Coco poznaje prawdę, że był fanem twórczości własnego przodka i odziedziczył po nim talent

    MUZYKA 

“Rozmowa z Bogiem” Łona – Bóg jest dla Łony i ludzkości kimś, kto wzbudza szacunek i strach; 

“W domach z betonu” PRO8BL3M  – dla chłopca tata był autorytetem, zawsze umiał wszystko naprawić i pocieszyć mamę

INNE SZTUKI: TEATR, MALARSTWO, RZEŹBA