Wstęp (wprowadzenie):

W literaturze można znaleźć dziesiątki przykładów postaci, które zdecydowały się poświęcić swoje życie w imię wyższych wartości. Począwszy od mitologii i Prometeusza, który był gotów dać ludzkości ogień i zemścić się na Zeusie za zesłanie trosk i chorób, przez Chrystusa cierpiącego na krzyżu, aby dać wszystkim zbawienie, aż po postaci kreowane w epoce romantyzmu, gotowe zapłacić najwyższą cenę w imię wolności całego narodu (np. Kordian z dramatu J. Słowackiego lub Konrad z III części „Dziadów” Mickiewicza). Odpowiedź na pytanie, co skłania człowieka do poświęceń, jest dwojaka. Z jednej strony są to okoliczności, które zmuszają do ustosunkowania się nowej rzeczywistości oraz wyjścia poza strefę komfortu, z drugiej zaś – głęboka wiara w to, co się robi. Aby móc się poświęcić – a więc: znaleźć na tyle samozaparcia, by zrezygnować z jakichś dóbr – należy bowiem mieć 100% pewności, że podejmuje się dobrą drogę.

Rozwinięcie („Dżuma”):

Albert Camus w swojej powieści egzystencjalnej przedstawił różne wzorce zachowań w sytuacjach ekstremalnych. Tytułowa choroba – będąca symbolem zła, które tylko czeka na to, aby się ujawnić – była momentem próby dla całej społeczności Oranu. Nie wszyscy jednak byli gotowi do poświęceń. Jedni, tak jak Raymond Rambert, kierowali się własnym interesem i próbowali opuścić siedlisko dżumy (w czym pomagała zorganizowana kontrabanda), inni natomiast, tak jak doktor Bernard Rieux, od razu oddali się pracy na rzecz innych. Bohaterstwo medyka, który uważał, że uczciwość była jedynym sposobem walki z dżumą, wymagało jednak wielkiego poświęcenia – mężczyzna ryzykował życie, musiał też radzić sobie z przymusowym rozstaniem z żoną. Jego postawa jednoznacznie wskazuje na pełne zaangażowanie i zrozumienie sytuacji – Rieux nie szukał wymówek (w odróżnieniu od Ramberta) i nie oceniał innych (tak jak robił to podczas pierwszego kazania ksiądz Paneloux). Tym samym lekarz został ukazany niemalże jako…

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Dżumy” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Co skłania człowieka do poświęceń?” na podstawie „Dżumy” Alberta Camusa.

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: