Wstęp (wprowadzenie):

Ekstremalne sytuacje takie jak epidemie czy wojny są dla ludzi sprawdzianem prawdziwych intencji. Kiedy człowiek czuje na plecach oddech śmierci, instynkt przetrwania bierze górę i skłania do robienia wszystkiego, aby ocalić własne życie. W związku z tym bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że trudne okoliczności skłaniają do egoizmu. Czy jednak jest możliwa przyjaźń w sytuacjach skrajnych? Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana, ponieważ w literaturze ukazano różne sposoby radzenia sobie ludzi z ekstremalnymi doświadczeniami.

Rozwinięcie („Dżuma”):

Relacja Jeana Tarrou i doktora Bernarda Rieux udowadnia, że przyjaźń w sytuacjach skrajnych jest nie tylko możliwa, lecz także niezbędna – pozwala bowiem uniknąć poczucia osamotnienia i dodaje sił do wspólnej walki. Jean Tarrou, przyjezdny, który przypadkowo przebywał w Oranie w momencie wybuchu epidemii, był dla miejscowego doktora źródłem siły i odskocznią od dramatów, które rozgrywały się na co dzień w mieście. To właśnie on wyciągnął do Bernarda Rieux pomocną dłoń, gdy zgłosił swoją gotowość do powołania ochotniczych oddziałów sanitarnych, które miały pomóc w walce z zarazą, i zapowiedział, że uczyni to oddolnie, przy pomocy swoich przyjaciół (dzięki czemu Rieux nie musiał czekać na oficjalną decyzję prefektury o utworzeniu specjalnych oddziałów). Można zatem zauważyć, że Jean Tarrou, działając całkowicie bezinteresownie, pragnął pomóc nie tylko całemu miastu, lecz także doktorowi; był oczywiście świadom możliwych konsekwencji, lecz nie przejmował się nimi, ponieważ jego życiowym celem była walka ze śmiercią (co wynikało z rozczarowania zachowaniem jego ojca, który jako prokurator generalny często skazywał ludzi na śmierć).

Co dawała Jeanowi Tarrou i doktorowi Rieux ich przyjaźń? Mężczyźni przede wszystkim mieli w sobie oparcie, mogli liczyć na sympatię i zrozumienie, czyli zachowania, których nie można było oczekiwać od innych Orańczyków pogrążonych w strachu przed dżumą. Z pewnością istotne znaczenie dla obu bohaterów miała rozmowa o Bogu, która nastąpiła po…

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Dżumy” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Czy możliwa jest przyjaźń w sytuacjach skrajnych?” na podstawie „Dżumy” Alberta Camusa.

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: