Pełne opracowanie i streszczenie „Kordiana” Juliusza Słowackiego (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty) znajdziesz w moim sklepie.
Winkelriedyzm to porównanie Polski do Winkelrieda (szwajcarskiego średniowiecznego bohatera). Podczas bitwy z Austriakami skierował on na siebie włócznie przeciwników, co zapewniło jego rodakom zwycięstwo. W ten sposób Słowacki sugeruje, że Polska umożliwiła innym państwom walkę o wolność, ponieważ mocarstwa skupiły się na stłumieniu powstania listopadowego.
Winkelried Amold ze Stans w Unterwalden to legendarny szwajcarski bohater walk wolnościowych w XIV wieku. Wg legendy bitwa pod Sempach zakończyła się zwycięstwem Związku Szwajcarskiego nad wojskami księcia austriackiego Leopolda III. Udało się pokonać wroga dlatego, że kiedy piechurzy szwajcarscy stanęli bezradnie przed murem najeżonych lanc rycerstwa, Winkelried z okrzykiem: „Droga dla Wolności!” skierował na własną pierś tyle nieprzyjacielskich lanc, że w wytworzoną lukę mogli się wedrzeć jego towarzysze. Bitwa rozegrała się 9 VII 1386 r. Nazwanie przez Kordiana Polski imieniem Winkelrieda oznacza więc, że powstanie z 1830 r. posłuży do osłabienia potęgi Rosji i uniemożliwienia carowi interwencji zbrojnej we Francji i Belgii.