Widziałam film „Beetlejuice Beetlejuice” i chcę wam pokazać, że z takich produkcji możecie korzystać w szkolne. Dlatego przedstawiam 5 motywów i kontekstów z filmu, które mogą być ciekawym punktem odniesienia w dyskusji na temat lektur szkolnych.
GROTESKA
Konwencja horroru z elementami komizmu – to przecież klasyczny przykład groteski. Dlatego„Beetlejuice Beetlejuice” jedni kochają, drudzy nienawidzą. Konwencję groteskową macie też w takich utworach, jak: „Balladyna” Juliusza Słowackiego – w której groteska przejawia się w zderzeniu realistycznego świata z elementami fantastycznymi oraz okrutnych zbrodni z groteskowymi scenami zamiany w wierzbę. Z kolei „Makbet” Williama Szekspira zawiera elementy niemimetyczne, takie jak czarownice, duchy i wizje, które mogą być porównane z nadprzyrodzonymi wątkami w „Beetlejuice”.
KONFLIKT POKOLENIOWY
Astrid, córka Lydii, buntuje się przeciwko matce zaniedbującej ich relację na rzecz kariery. Astrid pragnie większej autonomii i szuka własnej tożsamości. W „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego – Cezary Baryka ma również napięta relację z matką, wobec której nieustannie się buntuje. Nawet „Antygona” Sofoklesa i konflikt między Antygoną a Kreonem, czyli starcie dwóch światopoglądów, może stanowić ciekawe porównanie do buntu Astrid.
GODZENIE SIĘ ZE STRATĄ
Wszystkie bohaterki filmu przeżywają żałobę – Delia straciła męża, Astrid tęskni za ojcem, a Lydia traci partnera. Film pokazuje, że żałoba to złożony proces, który wymaga czasu i wsparcia bliskich. Motyw ten ukazuje cykl “Trenów” Jana Kochanowskiego, a także do literatury wojennej, która ma wymiar terapeutyczny dla jej autorów.
PIERWSZA MIŁOŚĆ
Astrid zakochuje się po raz pierwszy, ale jej zaufanie do wybranka zostaje wystawione na próbę, gdy odkrywa jego mroczną przeszłość. W „Cierpieniach młodego Wertera” Johanna Wolfganga von Goethego – Werter, podobnie jak Astrid, doświadcza pierwszej miłości, która staje się źródłem cierpienia. A złe wybranie obiektu uczuć to także los Stanisława Wokulskiego z “Lalki” Bolesława Prusa, który zakochał się w arystokratce.
PRZESZŁOŚĆ
Bohaterki uczą się, że nie można zmienić przeszłości, ale warto zadbać o teraźniejszość i relacje z bliskimi. W „Lalce” Bolesława Prusa to Ignacy Rzecki jest nieustannie zapatrzony w przeszłość i przez to nie umie zadbać o swoje szczęście. Podobnie w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego postacie dramatu mierzą się z przeszłością, ukazaną pod postaciami Stańczyka, Zawiszy Czarnego, Hetmana Branickiego, i jej wpływem na teraźniejszość.
Kadry z filmu „Beetlejuice Beetlejuice”, reż. Tim Burton, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Warner Bros Polska .