Z tego opracowania dowiesz się:
- na czym polega groteskowa reinterpretacja motywu tańca w „Tangu” Sławomira Mrożka
- jak tango tańczone przez Edka i Eugeniusza koresponduje z motywem tańca w polskiej literaturze (innych lekturach obowiązkowych)
- jak udzielić prawidłowej odpowiedzi na pytanie jawne na maturze ustnej z języka polskiego w 2024
Wstęp i kontekst:
Motyw tańca w polskiej kulturze ma bogatą symboliczną tradycję – polonez w „Panu Tadeuszu” był zwieńczeniem zaręczyn tytułowego bohatera i Zosi, stanowił o pojednaniu zwaśnionych rodów. Natomiast chocholi taniec w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego symbolizował marazm Polaków niezdolnych do wspólnej walki o odzyskanie niepodległości. Sławomir Mrożek w „Tangu” postanowił poddać motyw tańca reinterpretacji. Zrobił to jednak w sposób groteskowy – tango zatańczone przez Edka i Eugeniusza nad ciałem zabitego Artura było jednocześnie ironiczne i nonsensowne, łączyło patos (wynikający ze znaczenia tańca w polskiej kulturze) z wulgarnością i prymitywizmem.
Rozwinięcie („Tango”):
Symbolika tanga została nakreślona przez Mrożka w trakcie rozmowy Stomila z Arturem – ojciec, przypominając czasy sprzed rewolucji obyczajowej, zwrócił uwagę na ogrom pracy, jaki należało wykonać, aby osiągnąć wolność (rozumianą przez Stomila jako prawo do szczęścia bez żadnych ograniczeń). Mężczyzna przywołał przykład tanga – tańca argentyńskiej biedoty – którego odtańczenie wymagało nie lada odwagi. Obowiązujące konwenanse…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Tanga” Sławomira Mrożka (również te skreślone z listy w marcu 2023!) oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Groteskowa reinterpretacja motywu tańca” na podstawie „Tanga”.